-28- februari naar de rechterlijke macht in Alkmaar gebracht en op twintig februari kwamen de stukken met het advies weer retour naar Winkel. Op eenentwintig februari memoreerde Slooff aan de Schepenen de uit Alkmaar ontvangen adviezen. En de achtentwintigste februari was secretaris Slooff aanwezig bij de executie van Pieter de Poep. Veel wijn, brandewijn en genever bij de executie. Ruim achtenvijftig gulden voldeed burgemeester Adriaan Hauwert aan secretaris Slooff voor alle gedane werkzaamheden. Rens Slot uit Winkel ving 9:6:— van de burgemeester, voor het halen en wegbrengen van de 'scherprechter' Ook Gerrit Smit, hij had een smederij in Winkel, diende een rekening in voor gelevert ijser-werck en spijkers tot het schavot en verdere dingen tot het werk"Hij had ook in januari een beugel voor de boeien en nog drie krammen geleverd. Op zevenentwintig februari leverde hij voor het te bouwen schavot honderdvijftig 'taije dubbele spijkers en tweehonderd taije\ Verder nog 'twee spijle, drie ringe en twee stempels" Gerrit Smit moest 8:16:0 vangen. Timmerman Jacob Swaen diende een rekening in 'van we gens het maken en afbreken van het schavot en het gate breken en digt maken in de muur van het raathuis en de straat tot WinkeV (dus de gaten, waarin de palen van het schavot waren geslagen). Jacob Swaen had vier dagen gewerkt, Jacob Preker, zijn knecht, had vier en een kwart dag aan het schavot en het later herstel van de straat en de muur van het raadhuis gewerkt. Bij het dichtmaken van de gaten had Swaen vijfentachtig beste klinkers en vijfentwintig lroo steengebruikt en nog vijf stuivers kalk. De huur van de gereedschappen was zes stuivers. Een sommevan f 8:13:4 werd voldaan op de vijfde maart 1770 door Meester A. Hauwert, als oudste Burgemeester, aen mij Jacob Swaen"Christiaan Strijkers, hospes van herberg 'De Swaen", welke herberg nog steeds recht tegenover het Winkeler raadhuis staat, maar nu cafe Beentjes heet, diende een behoorlijke rekening in bij burgemeester Hauwert. In januari en februari had de rechterlijke macht achtentwintig flessen wijn verteerd. Ook de opgeroepen getuigen hadden in 'De Swaen" een paar keer gegeten. Op zevenentwintig februari was de scherprechter schijnbaar al in Winkel aangekomen, want hij verteerde op die dag 'aen eten, drinken, slapen en een vrije earner f 6:16:0" Op het raadhuis konden ze op achtentwintig februari, de executiedag, niet zonder een borreltje, want Klaas Pietersz Hauwert had voor zes stuivers brandewijn aan laten rukken en later had de bode nog eens voor twaalf stuivers brandewijn en jenever" bij de Swaen gehaald. De totale rekening van Christiaan Strijkers bedroeg f 29:16:0 Jan Zwaan, 'de dienaer der Justitie tot Winkel" had ook een behoorlijke rekening ingediend 'wegens kostgelt, verschot, vacatien en salaris ter saake van Pieter Harmensz (alias Pieter de Poep), crimineel gevangene en geexecuteerde int jaer seventien hondert seventigh"De vijfde januari had hij De Poep in arrest genomen en tot de achtentwintigste februari bewaakt, totaal vierenvijftig dagen en voor een bedrag van 21:12:0. Ook was hij op pad geweest met brieven en papieren naar Alkmaar, Ooster-Blokker, naar de Oude Sijp, Kalverdijk, Hoorn en nog naar de scherprechter in Haarlem. Gegevens zijn gevonden in het oud-rechterlijke en weeskamer-archief van Winkel. Winkel, voorjaar 2013 Historisch Niedorp, informatieblad 2013 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2013 | | pagina 28