LI Pieter de Poep vond zijn einde op het schavot te Winkel -26- werpen. De aanwezige schepenen en burgemeesters waren zo geintimideerd dat ze het raadhuis schielijk verlieten. Toen Hemmer voor zijn misdragingen berecht werd mocht hij daar zelf niet bij aanwezig zijn, doch niettegenstaande dit verbod en de bode, tevens dienaar van justitie, hem tegen wilde houden, is hij toch op de raadhuiskamer gekomen met een lange pijp in de mond en ging zitten. De schepenen hadden hem verschillende malen gelast om te verdwijnen, maar Hemmer weigerde pertinent. Hemmer bedreigde de bode opnieuw; hij schold en maakte de bode uit voor Lazarus, kind, rakker en als hij Hemmer aan zou raken, dan zou hij hem van de trap en door de ramen op straat gooien. De schepenen zagen wel in dat ze met een kwaadaardig en ongehoorzaam mens te maken hadden en verlieten weer snel het raadhuis. De burgemeesters van Oude Niedorp waren de herberg 'Graeff Maurits' binnengevlucht. Hemmer kreeg ze daar in de gaten en heeft ze met schelden en dreigementen de herberg uitgejaagd en gedreigd de heren in de sluis te gooien. Kortom, president Langeboer veroordeelde Hemmer in naam van de Hoge Overheijt en de Graaffelijkheijd van Holland en West Fries land' tot verbanning uit de lande van Holland en West Frieslandvoor de tijd van 25 jaar. Winkel, 2011 door Jan Smit Het was een koude zonovergoten dag op die achtentwintigste februari in 1770, toen de executie van Pieter Harmonsz, alias Pieter de Poep in de Steede WinckeV werd voltrokken. Van heinde en verre waren de nieuwsgierigen en sensatiezoekers naar het Stadhuis van Winkel gekomen om de executie bij te wonen. Op de Pijpbrugh' over de Voorsloot stond het mudvol mensen, een prima plek om de gebeurtenissen op het schavot voor het stadhuis goed te kunnen volgen. Ook de straat voor herberg 'De Zwaan' stond helemaal vol publiek. De hospes van 'De Zwaan' had de ramen op de bovencameropengeschoven om ook zijn klanten een goed uitzicht op het schavot te geven. Speciaal voor de uitvoering van het vonnis was langs de (Bosch) straat tegen de westmuur van het stadhuis, een houten schavot gebouwd, waarop de scherprechter met zijn zwaard het lugubere werk moest uitvoeren. Maar hoe was het tot deze executie gekomen We zullen eerst de verklaringen van getuige Aaltje Jans, de zesenveertigjarige huisvrouw van Jan Verwiel uit Wognum en van de negenenveertigjarige Jan van Straten eens bekijken. Volgens Aaltje was het veertien dagen voor Schager- paardenmarkt, dat een zeker persoon bij haar thuis kwam, die vertelde dat hij van Den Helder kwam met vijf schapen bij zich, die hij aan haar man (die thans uijtlandig is) te koop aanbood voor de som van dertig gulden. Na de man en de schapen eens goed opgenomen te hebben, kregen Verwiel en zijn vrouw quade gedagteof die schapen niet gestolen zouden zijn, hetwelk ze ook uitdrukkelijk aan Pieter de Poep hadden gevraagd. Pieter de Poep verzekerde echter met zijn hand op zijn hart dat daar 'geen swarigheid over wasVerwiel heeft daarop de schapen gekocht, maar wel op de - Historisch Niedorp, informatieblad 2013 nr. 1 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2013 | | pagina 26