-25- De minderjarige Pieter Jacobsz kreeg een boete van twintig ponden Vlaams. Links een door Gijsbert Boomkamp in de 18" eeuw getekende prent van 't Regthuijs te Winkel. Op de lbovencamer' van dit Regthuijs werd als het nodig was de criminele roV gehouden. Sloopwerk met een Bijl bij de Roode Eenhoorn We schrijven pinksterdrie op de achtste juni 1716 te Nieuwe Niedorp, op deze dag werd het mooie houten kozijn van herberg de Roode Eenhoorn met een bijl bewerkt. Willem Leendertsz Ketelboeter uit Nieuwe Niedorp bevond zich op deze bewuste dag voor de Niedorper Kerk op de Heerenstraaf (Dorpsstraat) en later bezocht hij ook nog de herberg Den EenhoornHeer Ketelboeter bedreef in genoemde herberg zeer grote insolentien en moedxvilligheden Ketelboeter begon zelfs met bijlen te hakken en te kappen. Hij hakte zelfs met zijn bijl in het deurkozijn van de oude herberg, zelfs in de tafel op de hooge earned (dit zal de gelagkamer wel geweest zijn). Ketelboeter maakte het al bonter, hij begon zelfs met zijn bijl te gooien en verjoeg alle mensen uit de gelagkamer en van de straat met zijn verschrikkelijk gevloek, schelden en dreigen. Hij ging zo tekeer dat niemand de Roode Eenhoorn durfde te passeren. Tenslotte hebben schout en schepenen ingegrepen en stuurden de dienaar van justitie op Ketelboeter af. De arrestant werd veroordeeld tot een boete van 100 zilveren ducatons. Verbanning uit Holland voor 25 jaar Burgemeesters en schepenen van Oude Niedorp hadden Jan Hemmer voor het gerecht gesleept omdat genoemde heer Hemmer zich op 4 augustus 1719 zeer had misdragen op het raadhuis van Nieuwe Niedorp, in aanwezigheid van de Oude Niedorper Schepenen en ook in de herberg 'Graeff Mounts' van Lourisz Kleijenburg. Wat had Hemmer gedaan? Hij was met een flesje brandewijn op de raadhuiskamer gekomen, zeggende dat hij af en toe een druppeltje moest hebben. Hoewel de schepenen het hem meerdere malen hadden verboden en hem hadden gelast zijn flesje met brandewijn uit de raadskamer te verwijderen, had hij deze order in de wind geslagen en tegen de schepenen gezegd: "ik versta dat dit flesje sal boven blijven"Daarop had hij de burgemeesters van Oude Niedorp heel veel dreigementen en scheldwoorden toegeworpen, bijvoorbeeld dat hij de heren van de trappen en door de ramen wilde Re(jt h.vif Historisch Niedorp, informatieblad 2013 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2013 | | pagina 25