Daarna hebben de drie mannen Pieter Hofland vastgegrepen en op een stoel voor de bedstede gezet. Arien Vink zei tegen hem: Jou donderse schurk heffte mij soo sneeden en gestokenWaarop Pieter Hofland antwoordde: Het spijt mijn, ik wist niet dat jey het waar,\ Pieter Hofland heeft Arien Vink een briefje gegeven om hem tevreden te stellen, waarbij hij hem belooft 500 gulden als schenking te zullen geven. Op 1 September 1739 wordt er een akte opgemaakt met verklaringen van Pieter Florisz Vink en zijn huisvrouw Trijntje Huyberts uit Winkel. Deze akte wordt op verzoek van de hoofd-officier Cornelis van Eijk gemaakt. Op de 27e augustus 1739 omstreeks tien uur lagen ze al in de bedstee in hun huis dat staat naast het huis van Sijmon Karsman. Ze hoorden toen een groot geschreeuw en rumoer. Toen ze waren opgestaan bleek dat het geschreeuw en rumoer uit het huis van Sijmon Karsman kwam. Ze gaan naar het huis van Karsman en treffen daar de reeds eerder genoemde personen aan. Pieter Florisz Vink vertelt het verhaal zoals hierboven al is beschreven. Zijn vrouw, Trijntje Huyberts, heeft hetzelfde waargenomen en vertelt vervolgens dat Grietje Pieters, de huisvrouw van Sijmon Karsman verscheidene keren bij haar is gekomen en heeft verteld: Daer is Hofflant, die hoerejager off magere wintervarken, aen mijn buys." Zij kwam dan met het versoek dat sij deposante off een van haer kinderen bij haer wilde komen, omdat zij anders hem niet van haar lijffkonde houden\ Een vervolg op deze akten heb ik niet kunnen vinden. In de akten is van iedereen de leeftijd gemeld behalve van Pieter Hofland. Pieter Hofland is op 6 januari 1726 getrouwd met Trijntje Claas de Groot uit Hensbroek. Hij was toen nog niet eerder getrouwd geweest. Na de geboorte van het vierde kind op 5 augustus 1731 overlijdt Trijntje Claas op 17 augustus 1731. Op 12 maart 1740- zes en een halve maand na de laatste akte - worden huwelijkse voorwaarden opgemaakt tussen Pieter Hofland, weduwnaar en Antje Pieters Windbrekers, weduwe uit Schagen. Op 27 maart 1740 wordt Jan Hofland geboren. Op 10 maart 1747 is Pieter Hofland ziek en wordt zijn testament opgemaakt en op 23 mei 1747 wordt het testament uitgewerkt en is Pieter dus al overleden. Bij het familiegeld van 1742 staat dat Pieter Hofland woont met vrouw en 2 kinderen. Hij heeft een boerenbedrijf en bouwerij. Houdt een 'maijd en chaize' (sjees). De leeftijden van de anderen zijn: de dienstmaagd van Pieter Hofland, Aaltje Boukes, is ongeveer 23 jaar. Pieter Florisz Vink is 45 jaar, Sijmon Karsman 26 jaar, zijn vrouw Grietje Pieters is 27 jaar, Adriaan Florisz Vink omtrent 35 jaar en Dirk Jansz Wolderen is omtrent 40 jaar en Trijntje Huyberts is omtrent 40 jaar. Of die 500 gulden zijn uitbetaald is niet duidelijk. Het is wel een groot bedrag want in die tijd verdiende men ongeveer 300 per jaar. Welke problemen Pieter Hofland en Dirk van Wolderen hadden is niet duidelijk uit de akten, maar ze bestonden al wel een hele tijd. Wel blijkt uit de akten dat er vaak gebruik werd gemaakt van een mes. Zowel Dirk van Wolderen als Pieter Hofland gebruikte het mes als aanvalswapen. Veenhuizen, 18 april 2013 Historisch Niedorp, informatieblad 2013 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2013 | | pagina 23