-22- en wel om 25 gulden wenschte sulx niet gepasseert te zijnHij vertelt verder dat als Dirk de andere dag bij hem gekomen was om dit probleem uit te spreken, hij het niet had aangegeven. Bij de derde akte van die dag zijn de getuigen: Jacob van der Werf, oud-schepen te Nieuwe Niedorp, Trijntje Jacobs de huisvrouw van Jan Struyff, Klaas Mul en diens huisvrouw Dieuwertje Jans. Ze komen allemaal uit Nieuwe Niedorp en doen hun verhaal op verzoek van Dirk van Wolderen. Zij verklaren dat Pieter Hofland en Dirk van Wolderen "reets over langen tijd heeft geleeft in groote onmin ende oneenigheid, ja dat deselve sijn geweest als geslaagen vijanden tegens den anderen t welke ook in praesentie van haar deposanten benevens nog seer veele andere persoonen seer dikmaals gebleeken is ende wat voornamentlijk in den voorleeden jaare 1738 in de soomer wanneer het gebeurd is, dat den requirant (verzoeker) met Pieter Hofland is geweest ten huyse van den derden deposant Mul in praesentie van den andere deposanten ende aldaar met den anderen een seer heevig woordenstrijt verselt met veele verwijtingen kreegen in soo verre dat, wanneer die partijen niet door intercessie (tussenkomst) der deposanten waaren ter needer geset geworden, deselve buyten alle twiijffel met den anderen handgemeen geworden souden sijn, welke questie de deposanten klaar en duydelijk konden bemerken weder uyt voorgaande rencontres ende oneeningheeden ontstaan te zijn." Op 30 augustus 1739 wordt er een volgende akte opgemaakt bij de notaris en nu op verzoek van de hootd-officier Van Eijck. De getuigen zijn Sijmon Jacobsz Karsman en zijn vrouw Grietje Pieters, beiden wonend in Winkel en Dirk van Wolderen uit Nieuwe Niedorp. Grietje vertelt dat Pieter Hofland wonende tot Nieuwe Niedorp haar, getuyge, voor dese iteratieve (herhaalde) malen en tot verscheyde reysen (keren) hebbende versogt tot oneerlijke handelinge en nu laast op voorleden donderdagavond den 27e deser omtrent tien uren ten haren huyse sijnde gekomen, haar, getuyge, wederom daartoe heeft soeken te mislijden en te brengen eerst door minnelijke woorden en verder voortgaande met onordentelijke aantastingen, dog sulks niet willende gelucken door den tegenstand van de deposant heeft de voornoemde Pieter Hofland gewelt gebruykt en haar getuyge tegen wil en dank geworpen op het bedde. 7 Welk gedaan hebbende is hij, Pieter Hofland, nog verder gegaan en heeft zig insgelijks op het bedde begeven en getragt sijn quade wille te volbrengen." Op dat tijdstip stonden Sijmon Karsman en Arien Florisz Vink op het kerkhof van Winkel en zagen zij dat een manspersoon naar het huis van Karsman ging. Vlak daarna kwam Dirk van Wolderen bij de mannen op het kerkhof om met Sijmon Karsman af te spreken om hem naar de Abbekerker kermis te rijden. Sijmon Karsman vraagt dan of Arien Vink en Dirk van Wolderen met hem mee willen om zijn huis in te gaan. Als ze in het huis komen springt Pieter Hofland van het bed met een mes in zijn hand. Hij raakt daarmee als eerste de broekband van Sijmon Karsman. Verder richt hij veel ravage aan door drie stoelen en een partij potten, pannen en andere goederen te breken. Hofland brengt Arien Vink een snee toe boven zijn linkeroog en verder verscheidene steken op zijn borst en drie steken door zijn broek. Historisch Niedorp, informatieblad 2013 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2013 | | pagina 22