-13- Interview met John Blom Wat ik naar voren wil halen is dat in die beroerde, angstige, uitermate drukkende tijd, de school voor ons, kinderen, een plek was waar wij ons nog veilig konden voelen. Een plaats waar we ons konden ontspannen en waar we nog in harmonie met elkaar konden omgaan, ook met de volwassenen. Er ontstond een vriendschappelijke verhouding met onze meester, meester Pinto, terwijl hij toch alle gezag bleef houden voor ons. Het opdoen van kennis raakte op de achtergrond en ik herinner me dat we intensief bezig zijn geweest met het instuderen van een revue. We leefden op school op een eilandje van wederzijdse vriendschap en liefde voor elkaar. We hadden als het ware op school vrijaf van de oorlog. Maar ook weer niet helemaal, want het wegvallen van een vriend of vriendinnetje was voor ons heel verdrietig, maar dat werd herkend en erkend. Heel dramatisch voor ons alien was als een kind van school opgehaald werd om met zijn ouders verenigd afgevoerd te worden naar de schouwburg, of verder. Dat we ons, voor zover de omstandigheden dat toelieten, in het algemeen op school en in onze klas, zo goed en veilig konden voelen, dat ik dat nog altijd zo sterk als een warme omgeving kan ervaren in die barre tijden van toen, acht ik de grote verdienste van meester Pinto. Hij was het die mij de warmte en het gevoel van veiligheid gaf. Nu achteraf met volwassen ogen naar hem gekeken, beschouw ik hem als een held. Een held evenwel die, met zijn gezin, als een van de vergaste Nederlanders in de vergetelheid is geraakt. Ik ben blij dat ik zijn bestaan mag memoreren, hij was een zeer sterk en goed mens. John Blom is ontsnapt uit de Hollandsche Schouwburg aan de Plantage Middenlaan en kon het dus navertellen. Dit ter nagedachtenis aan meester Pinto en zijn gezin, gewoond hebbende Transvaalkade 131/1 te Amsterdam. Toegestuurd door Lea Pinto (die overigens geen familie van Loesje is). Izak Pinto: Amsterdam 21 oktober 1906 - Sobibor 2 juli 1943 Rosalina Pinto-Waterman: Amsterdam 28 oktober 1908 - Sobibor 2 juli 1943 Louise Margaret Pinto: Amsterdam 11 augustus 1938 - Auschwitz 11 februari 1944 Naschrift Aan het eind van de 15e eeuw, zo omstreeks de tijd van Columbus, hadden de Portugese Joden nog de keus om christen te worden, dan wel het land binnen de kortste keren te verlaten. De Pinto's behoorden tot de vertrekkers en zijn intussen over de wereld verspreid. Men komt hun naam af en toe tegen, tot zelfs bij de jongste moordpartij op een school in Newtown, in de VS. Een van de 20 jonge slachtoffertjes heette Jack Pinto. Hij is maar zes jaar oud geworden. Slechts een jaar ouder dan Loesje. In Europa onderscheidt men de Sefardische Joden, afkomstig uit Spanje en Portugal en de Asjkenazische Joden uit de rest van Europa, maar met de nadruk op Duitsland en Oosteuropese gebieden. De Pinto's horen bij de eerst genoemde groep en de familie Frank tot de laatste. Literatuur: S. Friedlander: Nazi-Duitsland en de Joden Ad van Liempt: Jodenjacht Ad van Liempt: Kopgeld J. Presser: Ondergang Volkert J.Nobel: 'Rechtvaardigen binnen de Omringdijk' in het Jaarboek van het Westfries Genootschap 2012 Historisch Niedorp, informatieblad 2013 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2013 | | pagina 13