-11- We keren even terug naar Izak, dan wel Izaak Pinto, de vader van Loesje. Hij was schoolmeester in Amsterdam, en uiteindelijk op school nummer 10 waar alle Joodse leerlingen na September 1941 naartoe moesten gaan. Ook Anne Frank is er leerling geweest. In het algemeen wordt deze school de Vondelschool genoemd. Maar door oud-leerling John Blom de Michiel de Klerkschool. (De Michiel de Klerkschool zou in feite de ernaast gelegen voormalige Joodse school nummer 11 geweest zijn. De herinneringen uit die periode blijken door de onmenselijke toestanden soms verward en nogal fragmentarisch.) De Hollandsche Schouwburg aan de Plantage Middenlaan in Amsterdam Meester Pinto moest meemaken, dat het aantal leerlingen zienderogen afnam, omdat kinderen met hun ouders mee moesten naar de zogenaamde werkkampen in Polen. Eerst naar de Hollandsche Schouwburg, de verzamelplaats aan de Plantage Middenlaan en dan via Westerbork in Drenthe naar die kampen die in werkelijkheid vernietigingskampen bleken te zijn. Sommige gevangenen werden in Polen gedwongen opgewekte en positieve brieven te schrijven naar vrienden en familieleden. Brieven die de indruk wekten dat er slechts sprake was van verplichte zware arbeid. Velen geloofden daarin, wat hun eventuele verzet tegen deportaties in de kiem smoorde. Wel wilde een groot deel van de Joodse bevolking haar kinderen in ons land laten. Dat is gelukkig voor een niet onbelangrijk gedeelte gelukt. Van de ongeveer honderdduizend slachtoffers waren er toch nog circa achttienduizend kinderen. Dus ongeveer een vijfde deel. Maar dat betekent demografisch dat er zeker meer Nederlandse 'Rechtvaardigen' zijn geweest dan er nu bekend zijn. Dat zal wat schaamte van ons af kunnen nemen! Tachtig procent van de Nederlandse Joden is afgevoerd en daarna omgebracht. Dat heeft men min of meer laten gebeuren. Dat wordt onze directe voorouders, in een ongelukkige vergelijking met het buitenland, nog wel eens verweten. De Vondelschool aan de Jekerstraat Of dat terecht is? Historisch Niedorp, informatiehlad 2013 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2013 | | pagina 11