j i -6- en men kwam tot het inzicht dat de dijken verzwaard moesten worden en bij Lutjekolhorn moest een schutsluis komen, wat weer 117.600,-- extra ging kosten. In 1845 toen de polder definitief droog kwam, waren de uitgaven 486.000,- geweest en er moest nog 377.000,- betaald worden. Weer kwam er een zware storm in de nacht van 11 op 12 december, die enorme schade aan de dijken bracht en een tekort van 100.000,- in de kas. De eisen van Geestmerambacht, dat een uitwateringskanaal door de Groetpolder wilde, leidde tot de afsluiting van een tweede hypotheek van 450.000,- en voor allerlei kleinere werken had men in 1847 nog 180.000,— nodig, waarvoor een losrente werd geplaatst. Op 17 mei 1848 hield de maatschappij haar laatste vergadering en een nieuw polderbestuur werd geïnstalleerd, dat met een schuld van 1.480.000,- werd opgezadeld. Tot zover de geldelijke perikelen van een nieuwe polder. Gelukkig waren al deze schulden in 1812 afbetaald, aan de feestdis heerste dan ook een opgewekte stemming en er werd menig hartelijk woord gesproken. Het was de gondelvaart die de dames en heren in de feestelijk versierde kolfbaan tot opbreken noopte. Het bij uitstek mooie stille weer werkte erg mee tot het welslagen van dit deel van het feestprogramma. In de Kolhorner haven lagen de fraai versierde ansjovisjollen voor anker, 's Avonds werden de jollen in kiellinie en verlicht door Bengaals vuur en lampionnen door het Kolhornerdiep gevaren. Twaalf ansjovisjollen, alle opgetuigd met vlaggetjes en lampionnen, werden in kiellinie voortgesleept door de motorboot van de heer Kaan van Wieringen. De schepen vormden een mooie stoet in het Kolhornerdiep. Een fantastisch gezicht en door dichte drommen mensen werd deze gondel vaart gadegeslagen. Zo af en toe werd op de ansjovisjollen Bengaals vuur afgestoken en dan kon men pas goed zien hoe ontzaglijk veel volk langs de Kolhorner haven stond. Als klap op de vuurpijl volgde een schitterend vuurwerk met als slotstuk de tekst 'Hulde aan de Dijkgraaf in Bengaals vuur, wat luide instemming en hoerageroep teweegbracht. Hiermee was het officiële feest afgelopen en velen gingen noodgedwongen op huis aan, want in de Kolhorner café's was voor hen geen ruimte meer, ze puilden uit van de grote schare Historisch Niedorp, informatieblad 2012 nr. 2 I

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2012 | | pagina 6