In 1912, precies een eeuw geleden ging de polder Waard en Groet een feestje bouwen (UÜE*? KJxP° -3- door Jan Smit Waarom dit feestje? Wel, een eeuw geleden, in 1912 werd de jonge polder Waard en Groet schuldenvrij. De inpoldering van de Waard- en Groetgronden was bij aanvang op ongeveer 800.000,- begroot, maar op de vele tegenslagen als het faillissement van de aannemer, de zware stormen die de pas aangelegde stukken dijk weer weggeslagen hadden en een afwateringskanaal van de Aartswoudersluis dwars door de polder naar het Kolhornerdiep, dat van Geestmerambacht gegraven moest worden, had men niet gerekend. Ook de kaden langs het Kolhornerdiep zakten steeds weer weg in de veel te slappe ondergrond en zo was er nog een hele rij tegenslagen waar het bestuur niet op gerekend had. Toen in 1844 de Waard- en Groetgronden droog vielen, de dijken in orde waren en de wegen er lagen, had dit hele avontuur ertoe geleid dat de polder met een schuld werd belast van 1.480.000,—. Naast het geld dat de concessiehouders, de deelnemers, in het project hadden gestoken, was er een drietal leningen afgesloten, waarover jaarlijks vijf procent rente werd betaald. In 1912, dus nog binnen de zeventig jaar, was de polder schuldenvrij, alles was afbetaald. En dat vonden de toenmalige bestuurderen wel een feestje waard. Het vissersdorp Kolhorn, centraal gelegen tussen Waard en Groet, werd de plaats waar het grootse polderfeest plaats moest vinden De volksspelen werden rond het polderhuis op de Tjarde gehouden. De ereboog stond bij de ingang naar het polderhuis. Historisch Niedorp, informatieblad 2012 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2012 | | pagina 3