Verstoorde bruiloft en een vuistslag in herberg de Witte Swaen -39- door Jan Smit De verstoorde bruiloft Hendrick Reijnst, hoofdofficier van de Niedorperkogge, had in het jaar 1677 een vreemd zaakje te behandelen. De hoofdofficier was naar het oude, maar toch knusse raadhuisje van Winkel gekomen, om als voorzitter leiding te geven aan de rechtzaak tegen Cornelis Jansz Bijkerck, inwoner van Winkel. De hospes uit herberg 'De Witte Swaen' tegenover het raadhuis had al een paar mokken dampende koffie naar de overkant gebracht en daarna kon het verhoor van beklaagde Bijkerck beginnen. Bijkerck was een tijdje terug uitgenodigd om ten huize van regerend burgemeester dezer stede, Huijbert Pietersz Ancker, aanwezig te zijn bij zijn bruiloft. In aanwezigheid van vrienden en buren van burgemeester Ancker, had Bijkerck zich niet ontzien en zich tegenover de feestgangers zeer schaamteloos gedragen. In plaats van dankbaarheid te betonen voor de uitnodiging, had hij gescholden en het getrouwde stel bespottelijk gemaakt. In aanwezigheid van bruidegom Ancker en de meeste gasten had Bijkerck zijn gevoegh(een bolusje) gedraaid op de haardplaat van voornoemde burgemeester. Ja, en nadat hij zijn 'grote boodschap' op de haardplaat had nedergevlijd, was hij met zijn blote kont op de schoot van Anckers huwbare dochter gaan zitten en had zo van de burgemeesterswoning een hoerenkast gemaakt. Bijkerck koos aan het eind van de rechtzaak eieren voor zijn geld en betoonde oprechte spijt. Hij kwam er met een boete van drie maal 17 pond van af. De vuistslag in 'De Witte Swaen' Het volgende zaakje kreeg Alexander van Lantschot, de nieuwe hoofdofficier van de Niedorperkogge, aan het begin van de 18e eeuw te behandelen. Hendrick Reijnst was toen al een poosje afgeserveerd. Van Lantschot moest een rechtzaakje regelen tegen schipper Dirck Jansz. Koorn, alias Dirck Bijll, burger der Stede Winckel. Deze Dirck Bijll had het in zijn (dronken) kop gehaald om Claas Pietersz Olij, ook uit Winkel, (ze waren toevallig samen gezellig aan het borrelen in herberg de Swaen), zomaar om niets plotseling met zijn hand of vuist te slaan, wat natuurlijk in de 'Keure deser Stede' verboden was en waar een straf op stond. Hoofdofficier van Lantschot eiste van gedaagde Bijll een boete van twintig Heere ponden, volgens de keur moest die nog vermeerderd worden met de proceskosten. De schepenen van Winkel bepaalden uiteindelijk dat Bijll met tien Heere-ponden over de brug moest komen. Winkel, juni 2010 Historisch Niedorp, informatieblad 2012 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2012 | | pagina 39