-23- een heel andere zetting. Haar ideaalbeeld was een droombeeld. Haar agenda van de dag bestond uit de eindjes aan elkaar knopen en de schreeuw om een lotsverbetering. Een armoedig bestaan was een kwelling voor haar en het gezin. Het vrouwenkiesrecht paste wel in haar straatje. Of zij bij de oprichtingsvergadering is geweest van de VvVk afdeling Winkel dat betwijfel ik. Want die werd gehouden in de zaal van Het Wapen van Winkel, in de Bosstraat. Het gevoelen van toen was: 'als je tot het 'klootjesvolk' behoorde dan kwam je niet in Het Wapen van Winkel'. Dat was het stamcafé van de hogere kringen. Dokter Aletta Jacobs had inmiddels een drukke praktijk in Amsterdam, had gratis speekuur voor minderbedeelden. Ervoer het als een gesel dat een vrouw weer tegen haar zin zwanger was geraakt. Zij gaf de aanzet tot verbetering van geboorteregeling. Het reeds bekende pessarium (vrouwenring) dat werd gebruikt als hulpmiddel tegen een verzakking, propageerde zij ook te gebruiken als voorbehoedsmiddel. Diezelfde Aletta Jacobs onderhield ook als presidente van de vereniging voor vrouwenkiesrecht Nederland nauwe contacten met de leiding van de suffragettes in Londen. In juni 1910 was zij namens het VvVK daar op bezoek. Café, kolfbaan 'Het Wapen van Winkel', Bosstraat, verbrand in 1925 Live is a moving train. Winkel, oktober 2012 Geraadpleegde literatuur en publicaties: -Vrouw des huizes, Els Kloek -Tijd van burgers en stoommachine 1800-1900, Ben Spet -De duizelingwekkende jaren Europa 1900-1914, Philipp Blom -Geschiedenis van Holland 1795-2000, deel 3b -Niedorp in historisch perspectiefAat Wit -1889-1989 Winkels Harmonie, P. Honingh -Sv Sparta 1883-1983, Jubileumuitgave. Diverse webpagina's van Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond, Regionaal Archief Alkmaar, Koninklijke Vereniging voor Lichamelijke Opvoeding, History learning site UK en Wikipedia. Historisch Niedorp, informatieblad 2012 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2012 | | pagina 23