600 DICTEES -22- Van ouden of jongen, arm of rijk, In 't kleed van den turner zijn we allen gelijk: Een in ons streven en een in gedacht, Een is ons doelwit: "door oefening kracht!" Ook een in de leuze en een in den groet, Bij 't Vrank, en het Vrij en het Vroom en het Vroed! Welgeteld komt twee keer het woord broeder voor, één keer het woord jongen en één keer het woord turner. Zuster, meisje of turnster ontbreekt in dit schone vers. Zover mij bekend is hierover nooit enig protest geweest. Conclusie Het heeft me een paar dagen gekost voordat het op papier kwam. Zelfs tijdens een stadswandeling in Amsterdam was ik op zoek naar de juiste formulering. In gepeins stilstaand voor de etalageruit van de bladmuziekhandel firma Broekmans en Van Poppel, viel mijn oog op een drietal boekjes dat daar lag. Eén van die boekjes was '600 DICTEES', een standaardwerk, in gebruik op Conservatoriums. Het is geschreven door Marie Egmond, hoofdlerares Solfège (oefenen in zuiver zingen zonder woorden) aan het muzieklyceum te Amsterdam. Dat zorgde ervoor dat de lijn van mijn verhaal compleet werd. Maria Egmond werd geboren op 14 december 1889 als dochter van Arien Egmond en Immetje Muller. Volgens het geboorteregister van de gemeente Winkel had Immetje geen beroep. Het volgende is maar een veronderstelling: als haar moeder tijdens haar leven dezelfde ruimte had gekregen binnen het maatschappelijk bestel, dan had achter 'beroep: geen' wel iets anders gestaan. Het was een dieper gelegen protest dat leidde tot oprichting van de Vereniging voor Vrouwenkiesrecht door de suffragettes van het eerste uur in Winkel. Als je een getrouwde vrouw was en je behoorde tot de society van het dorp, dan werd je veroordeeld tot thuiszitten. Je moest je tijd vullen met lezen, pianospelen, regentes zijn van het Armenbestuur of spreien haken voor een of andere fancy fair. Dat ging vervelen, zij voelden zich tot meer in staat. Vrouwen van middenstanders en kleine boeren moesten hard meewerken om het hoofd boven water te houden. Vrouwenkiesrecht dat is leuk en aardig maar daar koop je geen brood voor. Zij zijn opgegroeid met de gedachte mee te werken zodra je een stoffer en dweil kon hanteren. Het was gewoon en vanzelfsprekend dat jij je portie leverde. Als mijn man, mijn kinderen en ik een redelijk bestaan hebben, wat wil ik dan nog meer? Vrouwenkiesrecht had voor deze groep vrouwen iets dubbelzinnigs. Op zich wel een prachtige gedachte, maar was dit niet een speeltje voor de bevoorrechten? De grondhouding van de arbeidersvrouw in Winkel was dan ook beschouwend. Maar in door MARIE EGMOND Historisch Niedorp, informatieblad 2012 nr. 2 Hoofdlerares Solfège aan het MUZIEKLYCEUM te AMSTERDAM 392 Uitgave Broekmans Van Poppel, Amsterdam

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2012 | | pagina 22