-17- Winkel. Arie Egmond was ook eerste dirigent van de Winkeler Harmonie en muziekleraar. Hij was lid van de Liberale Unie. Mejuffrouw G. Lange werd penningmeester. Guurtje Lange was geboren op 17 maart 1888 als dochter van Jacob Lange, wagenmaker te Winkel. Ze dreef onder andere samen met haar zuster Maria Christina, geboren op 10 maart 1881, een manufacturenwinkel aan de Dorpsstraat. Algemeen vrouwenkiesrecht Het verkrijgen van vrouwenkiesrecht is een strijd geweest van ruim veertig jaren. Het juiste woord is eigenlijk algemeen vrouwenkiesrecht dat uit twee delen bestaat: a) Het actief kiesrecht, een recht om een stem uit te brengen bij verkiezingen. b) Het passief kiesrecht, een recht om zich voor een politieke functie kandidaat te stellen bij verkiezingen. In 1917 kwam er algemeen kiesrecht voor alle mannen en passief kiesrecht voor vrouwen. In 1919 kregen vrouwen algemeen kiesrecht. In het jaar 1922 was het dan zover dat zij konden stemmen. Voor algemene gelijkheid is dan nog een lange weg te gaan. De uitslag van de gemeenteraadsverkiezing in Winkel van mei 1919 is dan interessant te noemen. De Liberale Unie had geen vrouw kandidaat gesteld en kreeg drie zetels in de nieuwe raad. De fractie moest een verlies van vier zetels accepteren ten opzichte van de vorige zittingsperiode. De Vrijzinnige Democraten hadden mevrouw B.H.M. van Holte Weidema op plaats zeven gezet. Ze kreeg zeven stemmen, landbouwer G. Kamp werd als enige gekozen. De SDAP (Sociaal Democratische Arbeiders Partij) had mevrouw Maartje Houtkooper-Bol als nummer drie op de lijst geplaatst en met drie stemmen mocht zij de raadszetel bezetten. In de nieuwe raad kreeg de SDAP met 157 stemmen drie zetels toegewezen. Volgens de Schager Courant van 17 mei 1919 was 'Maartje Houtkooper-Bol de eerste vrouw in de raad in dezen omtrek'. De krant sprak over nieuw bloed. Als je de raadsvergaderingen van voor en na de Eerste Wereldoorlog vergelijkt dan is het duidelijk dat bij de komst van mevrouw Houtkooper de toon in het debat feller was geworden, met name bij sociale vraagstukken. Mede door haar werd de woningbouwvereniging Winkel opgericht. Zij stelde de willekeur bij het verlenen van medische assistentie bij bevallingen aan de orde en stak dat niet onder stoelen of banken. Oktober 1923 verliet zij de raad. Het aantreden van vrouwen in de gemeenteraad van Winkel bleef beperkt tot de SDAP-fractie. Tot en met de Tweede Wereldoorlog heeft mevrouw Dientje Krab-Eling ook deel uitgemaakt van deze fractie. Zij was de vrouw van goudsmid Jan Krab in Winkel en later in Lutjewinkel en moeder van vier kinderen. Naast haar huishoudelijke besognes was zij ook nog baakster. Baakster komt Kramers in woordenboek niet voor, anders gezegd, kraamverzorgster. Het vrouwenkiesrecht verdween van het toneel. Na de Eerste Wereldoorlog kreeg het establishment meer te maken met uitingen van de emancipatie van de arbeider en zijn gezin. Daarmee is niet gezegd dat de vrouw gelijkwaardig was aan de man. Als u Historisch Niedorp, informatieblad 2012 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2012 | | pagina 17