-16- In Nederland werd een vergelijkbare vereniging opgericht, geheten Vereniging voor Vrouwen kiesrecht. Aletta Jacobs (1854-1929 werd in 1903 hiervan voorzitster. Aletta Jacobs was de eerste Nederlandse vrouw die met de nodige strubbelingen tot de HBS (Hogere Burgerschool) werd toegelaten. Ze ging het 'gevecht' met de liberale staatsman Thorbecke aan om als student medicijnen toegelaten te worden aan de universiteit van Groningen. In 1878 werd zij de eerste vrouwelijke arts en vestigde zij zich kort daarna als arts in Amsterdam. In 1908 reilde en zeilde in Schagen al een afdeling van de vereniging voor vrouwenkiesrecht (VvVK). In de Schager Courant van 3 mei 1908 staat een ingezonden brief namens het bestuur van de afdeling Schagen opgericht na een lezing van mejuffrouw C.S. Groot. Na de ingezonden brief is een typerend stuk geplaatst. Ik citeer: 'Voor het geweten der Menschheid verscheen de vrouw en sprak: "Geef mij recht! - mijn schouderen bukken onder striemende banden; mijn voeten bloeden bij slavenwerk. Veracht en vernederd ben ik door den Man - Alle vreugd is mij vreemd..alle blijheid geweken. Mijn oogen staan dof; het hart klopt loomGeef mij recht". De afdeling Schagen van de VvVK verrichtte ook 'zendingswerk'. In Nieuwe Niedorp en Winkel werden oprichtingsvergaderingen belegd. De Schager Courant van 16 februari 1910 schreef erover: 'De Vereniging voor Vrouwen Kiesrecht afdeling Schagen wist in een belegde bijeenkomst te Winkel een aantal vrouwen te bewegen een dergelijke afdeling op te richten'. Tachtig personen waren bij deze bijeenkomst aanwezig. Mejuffrouw C.S. Groot uit Hoorn hield een krachtig pleidooi, waarop een debat volgde. De gemeentesecretaris Abraham de Ridder kruiste met haar de degens. De Ridder: "Ik ben geen tegenstander van het vrouwenkiesrecht, de toon van uw rede, daar maak ik bezwaar tegen". Mejuffrouw Groot weerlegde de bezwaren van De Ridder op een overtuigende wijze, welke werd ondersteund door een luid applaus van de aanwezigen. Vijftien personen werden lid. Een voorlopig bestuur van de afdeling Winkel werd gevormd. Mevrouw B.H.M. van Holthe Weidema werd presidente. Zij was echtgenote van Jonkheer Pieter Adam van Holthe, directeur Post- en Telegraafkantoor van 1907 tot 1924 te Winkel. Haar man had zitting in de gemeenteraad van Winkel voor de Liberale Unie. Zij stond op de kandidatenlijst voor de Vrijzinnige Democratische Kiesvereniging Winkel in 1919. Mejuffrouw Maas werd vice-presidente. Zij was van 1907 tot 1914 onderwijzeres op de lagere school in de Groetpolder. Ook was zij vice-presidente van de korfbalvereniging Winkel. Mejuffrouw Kluiver werd eerste secretaresse. Ook zij was onderwijzeres, van 1898 tot 1923 op de lagere school te Lutjewinkel. Door haar huwelijk met veehouder Arie Slooves Pz uit Winkel kwam daar na een kwart eeuw een einde aan. Mevrouw Egmond werd tweede secretaresse. Zij werd geboren als Immetje Muller en was echtgenote van Arien Egmond, onderwijzer der lagere school te Historisch Niedorp, informatieblad 2012 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2012 | | pagina 16