Van het land van John Bull naar Winkel -15- door Maarten Mooij Vrijdag 27 juli van dit jaar heeft de wereld massaal de tv afgestemd op het land van John Buil, het zinnebeeld van het welvarende Engeland sinds de 18e eeuw. De Olympische Spelen 2012 werden met een fantastische show geopend. Regisseur Danny Boyle, bekend van de film Slumdog Millionair, was de bedenker van dit spektakel. Een show waarbij traditie, sport en cultuur gekoppeld waren aan Britse invloeden die de wereldgeschiedenis hebben gekleurd. Wat in het kort neerkomt op een afgebakende tijd van de industriële revolutie tot het internet. De industriële revolutie is de periode waar men omschakelde van handmatig naar machinaal vervaardigen van producten en goederen. Dat begon eind 18e eeuw in Engeland. Europa volgde in de 19e eeuw. Gedurende een deel van die opening van het olympische spektakel refereerde men met rokende schoorstenen aan de economische kracht van dit tijdperk. Pas in de tweede helft van de 19e eeuw zie je in onze streek die rook, indirect veroorzaakt door de stoommachine, verschijnen. Van de windkracht was men niet meer afhankelijk. Met de verbeterde stoommachine van James Watt werd het mogelijk de polders beter droog te houden. Begin 20e eeuw kende bijna ieder dorp de rokende schoorsteen van een kaasfabriekje. In 1898 begon het stoomtrammetje van Schagen naar Wognum te rijden. Dit gaf onze regio een behoorlijke sociaal- economische impuls. Onder die rook van de fabrieksschoorstenen van toen verschool zich een grote maatschappelijke ongelijkheid. Het leven van een arbeider wordt bij de kenners als de 'sociale kwestie' aangeduid. Het staat ook wel bekend als het arbeidersvraagstuk. Onder dit begrip vallen de slechte woon- en arbeidsomstandigheden van vrouwen en hun gezinnen, kinderarbeid, hongerlonen en massale werkloosheid. Terug naar de olympische openingsceremonie. Een groep dames verscheen op het beeldscherm. Zij droegen spandoeken met zich mee met de tekst 'SUFFRAGETTES'. Een facet van de vrouwenemancipatie. Hier wil ik wat uitgebreider bij stilstaan. Achter dit spandoek gaat een strijd verborgen, zo oud als het verhaal van Adam en Eva, die in alle windstreken van de westerse wereld voorkomt. Het gaat om de ongelijke behandeling van de vrouw ten opzichte van de man. Suffragette is een Engelse term voor strijdster van het vrouwenkiesrecht, afgeleid van het woord suffrage, dat stemrecht betekent. De echte naam van deze organisatie in Engeland was Sociale en Politieke Vrouwenunie (Women's Social and Political Union). In 1908 organiseerde deze vrouwenunie een demonstratie in het Hydepark in Londen waar een half miljoen mensen op afkwam. Historisch Niedorp, informatieblad 2012 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2012 | | pagina 15