-13- en noordelijke delen loopt onder de Dorpsstraat door vlakbij het fietspad over de voormalige trambaan. De molen aan de Oosterweg bemaalt de polder, behalve het gedeelte ten noorden van het kanaal. De molen heet - merkwaardig genoeg - de Westermolen en is de enige grote en nog werkende watermolen die in de voormalige gemeente Niedorp is overgebleven. We dienen er dus heel zuinig mee om te gaan en de molenaar uiteraard respectvol te bejegenen. Hij moet er in elk geval voor zorgen dat de molen bij harde wind nimmer door de vang loopt en in brand vliegt. Als er gemalen moet worden en er is onvoldoende windkracht dan kan de molenaar met een machine werken. Het machinehuis staat buiten de molen. De Niedorperpolder Deze grenst bij de voetbalvelden aan de Oosterpolder en omvat verder Terdiek en verreweg het grootste deel van Oude Niedorp. Abusievelijk leert Idzard van Manen onze schooljeugd dat het hier gaat om de Vierdorpenpolder. Gezien het werkelijke aantal betrokken dorpen, twee slechts, een hoogst eigenaardige naam. Zeker een beetje slordig op de kaart gekeken. De Niedorper sportvelden liggen in de Niedorperpolder en de uitgebreide appel- en perenboomgaard van Martin Kater in de Oosterpolder. Precies op de scheiding van deze polders liep in de 19c eeuw de Nieuwe weg naar de Langereis. Daar heeft de Oude weg tussen Terdiek en de Langereis zijn naam nog aan te danken! Die weg was er veel eerder dan die nieuwe en werd oorspronkelijk de Terdiekerweg genoemd: de weg naar Terdiek. Daar waren er op een bepaald moment wel drie van. Waarom en wanneer die Nieuweweg is opgegeven is me nog volledig onduidelijk. Misschien te veel onderhoud? In elk geval is er geen sprake van een dijkje dat volgens Van Manen een polder omsluit. Zicht over de volkstuintjes naar het voetbalveld. Langs het voetbalveld een rij kleine boompjes die hier langs een niet zichtbare sloot staan. Deze sloot vormt de scheiding tussen de Oosterpolder links en de Niedorperpolder rechts. De zeer fraaie openbare school De Snip staat in de Kostverlorenpolder, maar dan in het zuidelijk deel. Het nieuwe kanaal heeft de polder finaal doormidden gesneden. Een volledig automatisch gemaal aan de Leijerdijk, met de naam De Leijen, beheerst de waterstand in de Niedorperpolder. Het bevindt zich achter de boerderij met het huisnummer 20. Het is het geboortehuis van de bekende uitvinder en constructeur van visfileermachines, Pieter Steen. Het water wordt in onze tijd uitgeslagen naar het kanaal, net als bij de Westermolen aan de Oosterweg. Historisch Niedorp, informatieblad 2012 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2012 | | pagina 13