-12- Boezemwater Voor de mensen die zich bij de term boezem weinig of niets kunnen voorstellen volgt hier nog wat aanvullende informatie: Als het overtollige water uit polders wordt gemalen komt het in zogeheten boezemwateren terecht. Van daaruit gaat het, opnieuw met behulp van een of meer gemalen, richting zee. Er kunnen trouwens verschillende boezems een rol spelen. De Niedorper voorsloot, vanaf De Rijd tot aan het schutsluisje, hoort al eeuwen bij het boezemwater. De voormalige voorsloot van Winkel moet echter tot het water van de Oosterpolder worden gerekend. Een poldersloot dus. Maar tegelijk ook vaarwater getuige het genoemde sluisje. Het verbindingswater tussen Nieuwe Niedorp en Winkel werd ook altijd op z'n West-Fries De Veert genoemd. Die naam is overgegaan op de uitbreidingswijk en de naamgever zelf werd jammer genoeg gedempt. De Nieuwe- of Noordersloot, vanaf De Rijd via 't Veld naar de Kromme Gouw bij Lutjewinkel, hoorde bij het boezemwater. Toen dat als vaarwater nauwelijks meer gebruikt werd moest het ook maar dichtgegooid. Dat bespaarde uiteraard behoorlijk wat onderhoud. Als voorlopige opslagplaats voor regenwater hadden de boezems altijd al een uiterst belangrijke functie. Men heeft er nu spijt van dat er in de jaren zeventig wel erg veel is gedempt. Het blijkt noodzakelijk om hier en daar in het landschap plekken aan te wijzen waar na zware regenval het teveel aan water enige tijd kan worden opgeslagen. Plekken voor waterberging. Zo wordt dat genoemd. De Oosterpolder Omdat de Oosterpolder een belangrijk deel uitmaakt van onze directe omgeving is het wellicht zinnig om daar nog eens bij stil te staan. De omgeving van het dorp Winkel hoort vrijwel helemaal bij de Oosterpolder. Van de Wateringskant en de Mientweg bij Lutjewinkel tot aan de Langereis. De laagliggende oude poldertjes langs de Westfriesedijk als het Kerkerijtje en de Nederlandpolder bestaan als zodanig al lang niet meer. Maar ze kunnen genoemd worden. Bij Nieuwe Niedorp hebben we te maken met een gedeelte van de Oosterpolder. De begrenzingen liggen noordelijk langs de Oosterweg tot aan de Wateringskant en zuidelijk langs de voetbalvelden, tot de Langereis. De verbinding tussen de zuidelijke De schutsluis in Nieuwe Niedorp, gefotografeerd aan de kant van de eertijds belangrijke poldersloot van de Oosterpolder. In gebruik als vaarsloot van en naar Winkel. Er resteert gelukkig nog een aardig deel langs de Niedorper Dorpsstraat. Historisch Niedorp, informatieblad 2012 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2012 | | pagina 12