Plussen en minnen bij een paar Niedorper polders -10- door Jan Keuken Op de monumentale Omringdijk bij Lutjewinkel, vlak bij de zogenoemde Bovenkolk, staat een informatiebord van LTO-Noord (LTO staat voor Land- en Tuinbouw Organisatie). Daarop wordt trots ingegaan op de agrarische activiteiten in de omgeving. Prima natuurlijk! Er staat een bankje dat uitnodigt om van al die groene productiviteit eens kennis te nemen. Maar men heeft het ook nuttig geoordeeld om wat geschiedkundige zaken nader te belichten. Zo lezen we dat we hier nu te maken hebben met de nieuwe polder Niedorperkogge, die bijna 4000 hectare groot is! Een samenvoeging van 16 vroegere polders. Dit informatiebord bevindt zich bij Lutjewinkel op de Westfriesedijk. Als het ware boven op de verdwenen Boerensluis bij de Bovenkolk waardoor het water in het verleden werd afgevoerd richting Zuiderzee. Geen schutsluis dus, maar een spuisluis. Dergelijke beweringen doen sterk denken aan Idzard van Manen die in zijn eerder besproken onderwijsproject voor de Niedorper scholen, de zogeheten Zevensprong, simpelweg beweert dat een kogge een polder is. Die nieuwe naam komt zó vreemd over, dat het vraagt om nader onderzoek. Eerst maar wat gaan navragen bij agrariërs in de omgeving, maar dat levert alleen verbaasde gezichten op. Vervolgens bij een passende instantie: het Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier. Het Hoogheemraadschap beschikt gelukkig over de bekende historicus Diederik Aten. Die was graag bereid op het probleem in te gaan. Het lijkt me zeer zinvol om zijn antwoord hieronder volledig weer te geven, ook al zijn er wat lastige alinea's bij. Die mag u ook wat mij betreft rustig overslaan. Historisch Niedorp, informatieblad 2012 nr. 2 Boeren onderhouden ons landschap Rabobank

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2012 | | pagina 10