Niedorper Verlaat, Halff en Groot in Nieuwe Niedorp en W. van der Wal en weduwe K. de Beurs beiden te Winkel. Tot de te leveren schoolbenodigdheden behoorden onder meer: '20 dozijn Amerikaanse leijen50 pak lange ronde dikke grijfels in kistjes van 100 stuks, 10 dozijn potloden Faber nr. 2, 26 flessen beste inkt, 20 gros stalen pennen, 2 gros schoolpenhouders. Ook schriften en gelinieerd schrijfpapier behoorden tot de bestelling. Op de school in Winkel zal vermoedelijk in de laagste klassen nog met griffel en lei zijn gewerkt en waren de hogere klassen en de mulo overgegaan op het gebruik van pen en inkt. Eerst in 1924 werd in de gewijzigde onderwijswet aanbevolen bij het schriftelijk onderwijs van pen en papier gebruik te maken. Schoolfeestjes Waren de schoolreisjes naar onder andere Amsterdam alleen bestemd voor leerlingen uit de hoogste klassen van de lagere school, ook de jongere kinderen uit de lagere klassen mochten niet worden vergeten. Mits zij in het voorgaande jaar niet moedwillig op een getrouw schoolbezoek hadden verzuimd kregen zij meestal in de maand juli, op zondag een feestdag aangeboden door afdeling Winkel van Volksonderwijs. Deze feestdag begon in de hervormde kerk met een feestrede van de voorzitter waarna er onder begeleiding van orgelspel uitbundig door de kinderen werd gezongen. Er werden cadeautjes uitgedeeld meestal bestaande uit boeken passend bij de leeftijd van de kinderen, met daarbij enkel kleinere snuisterijen en snoep. In het jaar 1890 kregen alle kinderen een foto aangeboden met de afbeelding van koningin Wilhelmina, dit vanwege het koningsjaar. Na dit gebeuren gingen allen dan onder de vrolijke tonen van toen Winkels fanfarekorps naar een van de kolfbanen, waar zij van wat lekkers en drinken werden voorzien. Daarbij kon worden genoten van enkele series toverlantaren plaatjes die werden vertoond door de heer Merkelbach. In de kolfbaan was sommige jaren een voorstelling met de poppenkast, waar veel van werd genoten. Het feest werd dan besloten met het eten van krentenbroodjes en een jodenkoek waarbij een glaasje wijn met suiker. In 1899 was er voor de jongere schoolleerlingen een reisje georganiseerd naar de duinstreek, 's Morgens om 7.30 uur stonden de rijtuigen en paarden, zoals gebruikelijk belangeloos beschikbaar gesteld door diverse eigenaren, bij het raadhuis in Winkel gereed om 160 leerlingen uit de laagste klassen van de school samen met hun begeleiders naar Schoorl en Bergen te vervoeren. De reis ging via Nieuwe Niedorp, Verlaat, Oudkarspel, Kalverdijk, Warmenhuizen en Schoorldam naar het klimduin in Schoorl. Na zich daar geruime tijd te hebben vermaakt en van eten en drinken te zijn voorzien, werd de reis vervolgd naar Bergen. In de namiddag aanvaardde het gezelschap de terugreis die ging via Alkmaar, Heerhugowaard, Verlaat en Nieuwe Niedorp naar Winkel. Op verzoek van de ouders was er in 1901 een geheel afwijkend schoolreisje georganiseerd voor de jongere kinderen. Het gezelschap vertrok op vrijdag 28 juni om 12.20 uur met de tram vanaf Winkel naar de kermis in Schagen. Hier werden diverse vermakelijkheden bezocht zoals het paardenspel, stoomdraaimolen en de 'Cinematograafvoorstelling' (bioscoop). Het opgemaakte verslag besloot met: 'Het uitstapje is uitstekend geslaagd, het was een lust om al die netjes geklede kinderen te zien. Zowel de armsten als de gegoeden zagen er keurig netjes uit, het bleek duidelijk dat de moeders ten zeerste met het uitstapje naar de Schagerkermis waren ingenomen.' Historisch Niedorp, informatieblad 2012 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2012 | | pagina 8