'Schoolplichtigen' Hieronder werden verstaan: alle kinderen van 6 tot 12 jaar. Alle jongens en meisjes van 12 tot 14 jaar werden geacht dag- of avondschool te bezoeken gedurende de wintertijd van half november tot half maart. Schoolverzuim De bevolking overtuigen dat goed en regelmatig onderwijs voor eenieder noodzakelijk is en het schoolverzuim daarbij blijven bestrijden. Leden zullen geen kinderen van 6 tot 12 jaar in dienst nemen en gedurende de wintertijd van half november tot half maart geen kinderen van 12 tot 14 jaar in dienst nemen. Bestuur en leden zagen al spoedig in dat de plaatselijke schoolbond in zijun eentje, wilden zij ook landelijk gehoord worden, weinig inbreng had. Het besluit viel dan ook al gauw om zich bij de landelijke vereniging Volksonderwijs aan te sluiten om daarna verder te gaan als afdeling Winkel van Volksonderwijs. Deze in 1866 opgerichte landelijke vereniging streed voor het openbaar lager onderwijs en was sterk gekant tegen invoering van het kerkelijk onderwijs. Schoolverzuim Een van de redenen om te komen tot oprichting van een 'schoolbond' in Winkel was het voorkomen en terugdringen van ongeoorloofd schoolverzuim. Dit kwam in de 19e eeuw op vrijwel alle scholen in ons land voor, waarin Winkel geen uitzondering vormde. De reden tot ongeoorloofd verzuim was onder meer, helpen in de huishouding thuis, het al dan niet tegen betaling werkzaam zijn in vooral de landbouw of bij 'patroons' (werkgevers) in de dienstverlening. Al spoedig na oprichting van de 'schoolbond' ging het bestuur aan de slag met het verzamelen van gegevens. Deze waren uit voorgaande jaren niet bij de gemeente of de school aanwezig. Afgesproken werd om dit in het vervolg te zullen bijhouden. Uit de vermelde verzuimen in de notulen van de periode tussen 1 juli en 31 december 1878 blijkt dat de school toen is bezocht door 258 kinderen. Tijdens deze periode van dus een halfjaar is er tijdens 119 dagen les gegeven op school. Van de 258 kinderen bezochten er 170 of ruim 65% getrouw de school. 40 kinderen verzuimden tussen een halve dag en 5 dagen de school te bezoeken. 48 kinderen verzuimden tussen de 5 en 25 dagen naar school te gaan. Bij ruim 34% was er sprake van een kort of langdurig schoolverzuim. Meerdere kinderen waaronder soms zeer jonge uit het eerste schooljaar kwamen tijdens de maanden september en oktober vrijwel niet naar school. Zij waren als regel afkomstig uit armelijke gezinnen en verzamelden op het bouwland de achtergebleven aren van het graan om thuis brood van te kunnen bakken. Ook bonen en erwten die op het land waren achtergebleven werden door kinderen verzameld voor de middagpot. Hier kon wel begrip voor worden opgebracht maar dat kinderen van welgestelde ouders om gelijke redenen niet naar school kwamen, keurde men ten zeerste af. Het bestuur van de 'schoolbond' trachtte zowel schriftelijk als mondeling de ouders ervan te overtuigen dat schoolverzuim moest worden voorkomen en het schoolbezoek worden bevorderd. Later konden zij er dan de vruchten van plukken. Leden van de 'schoolbond' hadden zich verplicht geen kinderen jonger dan 12 jaar in dienst te nemen, wie zich daar niet aanhield kon een bestuurslid verwachten om hem op zijn Historisch Niedorp, informatieblad 2012 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2012 | | pagina 5