Archeologisch onderzoek Dorpsstraat Nieuwe Niedorp -47- door Jaap van Beek Op de plaats waar eens de loods van de Noordhollandse Motorenrevisie heeft gestaan is woningbouw gepland. Het huidige plan voorziet in de bouw van vijf woningen, te bouwen achter de bestaande woningen. Tot nu toe is geen van deze woningen gerealiseerd. Helaas zijn bij de sanering van de ondergrond van de voormalige loods de daar aanwezige archeologische resten verloren gegaan. In december 2008 is, in opdracht van de projectontwikkelaar, een inventariserend veldonderzoek in de vorm van proefsleuven uitgevoerd op terreinen gelegen achter de woningen aan de Dorpsstraat met nummers 49-57 te Nieuwe Niedorp. Tijdens dit onderzoek zijn goed geconserveerde archeologische resten uit de Late Middeleeuwen aangetroffen. Deze resten dateren uit de eerste ontginning van het gebied (10e-13L eeuw). Samenvattend luidt het rapport van het veldonderzoek: Er is een restant van een akkerlaag aangetroffen, alsmede een relatief groot aantal kuilen en greppels. Het aangetroffen vondstmateriaal uit deze periode bestaat uit voornamelijk handgevormd aardewerk. Hier zijn 45 fragmenten van gevonden, merendeels bestaande uit fragmenten kogelpot en grijs aardewerk uit de 12(-13e eeuw, al dan niet met 'besenstrich' versierd. Van een aantal fragmenten kon worden vastgesteld dat het van een handgevormde pot was met gedraaide rand. Er is ook één fragment gevonden van een oudere kogelpot met steengruismagering, daterend uit de 10e-12e eeuw. Naast het handgevormd aardewerk werden ook fragmenten huttenleem, dierlijk botmateriaal en natuursteen (waarvan een fragment maalsteen) gevonden. Gezien de hoeveelheid aangetroffen sporen en vondsten uit deze periode, het gevarieerde vondstenspectrum, de relatief geringe fragmentatie graad en de aanwezigheid van concentraties huttenleem, ligt de proef sleuf vermoedelijk binnen of zeer dichtbij een middeleeuwse nederzetting. Mogelijk is dit één van de eerste ontginningsboerderijen. Verder heeft het onderzoek aangetoond dat er op deze locatie ook sprake is van archeologische resten uit de Nieuwe Tijd. Het gaat om één kuil, één greppel en een restant van een grotendeels in de recente bouwvoor opgenomen bouwvoor uit de Nieuwe Tijd. Het vondstmateriaal uit deze periode bestaat uit met name aardewerk, in de vorm van faience, majolica, roodbakkend aardewerk en witbakkend aardewerk. Eén van deze scherven witbakkend aardewerk komt mogelijk uit Saintonge (Frankrijk) en is te dateren in de 16e-17e eeuw. Conclusie: de vindplaats is als behoudenswaardig gewaardeerd! Het met de bouw van de vijf woningen gepaard gaande grondverzet heeft nadelige gevolgen voor de aanwezige archeologische overblijfselen in de bodem. Bij de bouw dienen daarom maatregelen genomen te worden om de nog aanwezige archeologische resten te behouden. Ik ben benieuwd. Nieuwe Niedorp, najaar 2011 Historisch Niedorp, informatieblad 2012 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2012 | | pagina 47