schout klonk dat alles als een uitdaging, hij dreigde de onwilligen met een boete van 17 pond per persoon en schreef meteen een brief naar de Staten om hulp te ontvangen van de landdrost en van een rotmeester met zijn assistenten. De Staten beloofden dat de rotmeester uit Alkmaar met zijn dienaren op zondag 21 oktober voor zevenen in Oude Niedorp zou zijn om de bevestiging van Jacob Lauris te beletten. Havick van Vollenhove, de zoon van de schout, begaf zich vroeg in de ochtend op weg naar Oude Niedorp met een schrijven van zijn vader, waarin het de Oude Niedorpers werd verboden om Jacob Lauris aan te nemen en te bevestigen. Als ze dit weigerden dan zou de kerk gesloten blijven totdat de Staten anders zouden beslissen. De landdrost Adam Hinderduyn (een landdrost of drossaard was een Nederlands bestuursambtenaar, die een bepaald gebied bestuurde) zou de sleutels van de kerk invorderen en deze op slot draaien en 'alle insolentiën ter contrarie' beletten. Maar Hinderduyn was bij Havicks aankomst in Oude Niedorp nog in geen velden of wegen te zien, maar bij de kerk had zich al een grote menigte verzameld en toen het uur van de kerkdienst naderde en landdrost Hinderduyn en de rotmeester met zijn manschappen nog niet waren gearriveerd, toen nam Havick in zijn wanhoop het laatste middel te baat dat hem overschoot en 'occupeerde den inganck van de predickstoel' Lang kon Havick de preekstoel niet bezet houden want zijn tegenstanders drongen steeds meer op. Hij moest het veld ruimen en de kerk aan zijn tegenstanders laten. Waarom waren de rotmeester en Hinderduyn niet op komen dagen? Schip aan de grond Wel, toen ze op zondagmorgen vroeg van Alkmaar afvoeren en op de Heer- Hugowaard waren gekomen (destijds nog een meer) waren zij met hun schip aan de grond geraakt en vast blijven zitten, totdat ze eindelijk met een aantal vaarbomen weer vlot raakten. Maar toen had 'Godt de Heere sulck een dicken nevel van den Hemel laten vallen', (een mirakel), dat de schippers niet voort konden geraken om tot Oude Niedorp te komen. De opvarenden zagen dat het allemaal vergeefse moeite was en besloten terug naar Alkmaar te varen. Toen ze omkeerden, zijn ze verder zonder hindernissen van ondiepten en nevel weer terug in Alkmaar gearriveerd. Iedereen in Oude Niedorp, die het verhaal hoorde vond dat dit 'de merckelijke Hand des Heeren geweest was, die ten besten sijner bedroefde Gemeente, die mensen in haer quat voornemen belet hadde'. De Oude Niedorpers konden door de afwezigheid van de sterke arm uit Alkmaar doorgaan met hun werk; de aanneming en bevestiging van Jacob Lauris. Begrijpelijk dat de Staten met deze beroeping niet zo ingenomen waren. Op 27 oktober arriveerde er dan ook een resolutie bij burgemeesters en kerkmeesters van Oude Niedorp waarin deze 'geinsinueert werden en gelast om niet toe te laeten nochte gedogen, dat de kercke van Oude Niedorp bij Jacob Lauris werde bedient'. Tevens kreeg Lauris een schrijven waarin hem werd opgedragen zich van de kerkdienst te onthouden. Wel moesten kerkmeesters en ouderlingen de kerk openen voor alle predikanten die onder de classis Alkmaar hoorden. Historisch Niedorp, informatieblad 2012 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2012 | | pagina 44