-43- de benoeming van deze Jacob Lauris stond. Zodoende vertrokken enkele Oude Niedorpers weer spoorslags naar huis om de gevraagde akten met de handtekeningen te halen. Jacob Lauris had intussen kennis gemaakt met de Heer van Veenhuizen, die wel ingenomen was met Jacob. Hij maakte een goede indruk. Maar toen de twee afgevaardigde predikanten Heynricxz en Camp met de Heer van Veenhuizen spraken, bleek hem hoe de vork in de steel zat. Verstoord liet hij de afvaardiging van Oude Niedorp met de predikanten vertrekken en wilde ze niet meer horen. Ze hebben zich uit de voeten gemaakt en durfden zich niet meer in Den Haag vertonen. Statenvergadering Venator was gelukkiger. Hij werd in de Statenvergadering ontvangen en kreeg de verzekering mee dat de binnenclassis door Den Haag werd erkend als de wettige. De Oude Niedorpers, teruggekeerd in hun dorp, begrepen dat de beroeping van Jacob Lauris voorlopig niet door zou gaan. Ze wilden het daarom over een andere boeg gooien en gingen opnieuw naar schout Rijckert van Vollenhove met het verzoek om gunstig over de contra remonstrantse predikanten te schrijven, dan zouden ze hem 'een schenkagie doen'. Maar Heer Rijckert sloeg het aanbod beslist af en zei dat hij 'met Godts hulpe constant blijven sal de sacke niet anders te reguleeren als voorheen en nae behooren'. De kerk bleef echter nog steeds gesloten, maar op de 18e augustus gelastte de schout aan schoolmeester Jan Dircksz, die de kerksleutels in bezit had, dat hij de volgende dag om 7 uur 's morgens de kerk open moest hebben en de klok op een behoorlijke wijze moest luiden. Gehoorzaamde hij, dan werd hem zijn vroegere stoutheid vergeven, zo niet, dan kreeg hij voortaan geen salaris meer van de gemeente. De volgende dag ontdekte de schout dat de schoolmeester de sleutels niet meer bezat. Burgemeester Brouwer en de kerkmeesters hadden ze weggehaald en de schoolmeester was uit zijn moeilijke positie gered. Toen greep Van Vollenhove een ander middel aan. Op 27 augustus richtte hij zich tot 'schepenen, reeckenaers en de gantschen Rijckdom van Oude Niedorp', om te stemmen over het voorstel om de kerk te bedienen door alle predikanten die onder Alkmaar vielen, zowel van de buiten- als van de binnenclassis. De stemmen staakten: zeven voor en zeven tegen. Deze hele actie was 'pee in 't vier' (vuur). Op 7 oktober openden de Oude Niedorpers voor het eerst weer de kerk en lieten de contra remonstrant Heynricxz preken. Heynrixcz vertelde ook vanaf de preekstoel, dat over 14 dagen hij en Abraham Dircks, Jacob Lauris hoopten te bevestigen. Voor de Kerkje te Veenhuizen gezien vanuit het noordwesten Tekening van Gijsbert Boomkamp Historisch Niedorp, informatieblad 2012 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2012 | | pagina 43