-42- Venator stelde nog voor dat hij 's morgens zou preken en dat Cornelis Albers de middagdienst voor zijn rekening zou nemen, maar de koppige Niedorpers hielden de kerk die dag goed gesloten. Zo konden de heren op die gedenkwaardige eerste dag van de hooimaand in 1612 onverrichter zake huiswaarts keren. Het waren Jan Sijmonsz, de bode, Corn. Jansz Hoogheboom, Adolphus Tectander Venator en Rijckert van Vollenhove. Meesmuilend werden ze nagestaard door de kerkgangers. Kerk bleef dicht Als straf voor de onwil en koppigheid van de Oude Niedorpers gelastte de schout dat de kerk drie maanden dicht zou blijven. Maar twee dagen later kwamen de Staten al weer terug op voorgaand besluit en maakten bekend dat geen andere predikant in Oude Niedorp zou mogen preken dan die welke kwam van de classis Alkmaar. Op zondagmorgen 8 juli werd deze resolutie voorgelezen door de schout aan de burgemeester, kerkmeesters en de aanwezig zijnde Arminiaanse predikant Abram Dircksz van Nieuwe Niedorp en de schoolmeester. Schout Van Vollenhove waarschuwde deze lieden zich aan deze resolutie te houden anders werd er uit een ander vaatje getapt. Er waren op deze 8e juli nog veel meer kerkgangers op komen dagen dan voorgaande keer. De schoolmeester ontsloot de kerktoren en liet de klok lekker beieren. Maar de spiedende blik van schout Van Vollenhove had gezien dat de deur tussen kerk en toren gesloten bleef. De kwaaie schout beval om onverwijld de kerkdeur te openen, wat schoorvoetend werd gedaan, maar de deur was nog niet los of een kerkenraadslid schoot toe, ontrukte de schoolmeester de sleutel en de geopende deur ging weer op slot. Zondag 15 juli werd weer hetzelfde spelletje vertoond; de (contra) Herbert Heynrixsz van Winkel en de (gereformeerde) Arie Volkertsz van Oudorp konden zonder gepreekt te hebben weer huiswaarts keren, want de Oude Niedorpers beriepen zich op de ordonnantie waarin de kerk drie maanden dicht zou blijven. Maar door al dit gedonder verloor de kerkenraad de beroeping van Jacob Lauris toch niet uit het oog. Ze besloten ondanks alles deze zaak door te zetten. Omstreeks dezelfde tijd in juni besloot de buitenclassis om een afvaardiging naar Den Haag te sturen om te 'remonstreeren de swaricheden en grote bedroefenisse in de gemeente Oude Niedorp'. Wat deze afvaardiging heeft uitgespookt vermelden de notulen niet, maar in de vergadering der Staten van Holland werden de heren niet ontvangen. Predikant Venator, waarschijnlijk door de gematigde partij afgezonden, vermeldt in een schrijven aan zijn vriend Cornelis Janszoon Hoogheboom hoe het allemaal is verlopen in Den Haag. De Oude Niedorper delegatie had eerst de Heer van Veenhuizen, die president van de Hoge Raad was, bezocht. Ze hadden hem toestemming gevraagd om een neutraal persoon in Oude Niedorp te beroepen, waarvoor zij Jacob Lauris hadden aanbevolen, een man die zoals ze aangaven, voorheen bevriend was geweest met Arminius zelf. De president van de Hoge Raad wilde vóór hij toestemming gaf toch nog weten of de hele gemeente achter Historisch Niedorp, informatieblad 2012 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2012 | | pagina 42