M&o Onderwijs in Winkel -3- door A. Wit Enkele jaren geleden kreeg Historisch Niedorp van mevrouw Van Zoonen-Hemke uit de Koomenstraat in Winkel een oud koffertje met daarin enkele eveneens oude notulenboeken, nota's en bijlagen aangeboden. Afgelopen winter voelde ik mij geroepen om dit alles eens nauwgezet door te nemen. Het betreft hier de eerste notulenboeken van een plaatselijke schoolbond in Winkel over het tijdvak 1871 tot 1909. Gegevens over latere jaren ontbreken helaas. De inhoud geeft ons enig inzicht in het onderwijs maar eveneens in het plattelandsleven ruim honderd jaar geleden. Ondergetekende heeft na het lezen van de verslagen een samenvatting van de vele gegevens gemaakt. Om een breder beeld over het onderwijs te krijgen uit de periode van ongeveer 1850 tot 1940 zijn er met een cursief lettertype enkele gegevens uit andere bronnen betreffende het onderwijs in Winkel vermeld. De in 1866 gebouwde lagere school aan de Bosstraat, bestaande uit drie lokalen van ieder 5,50 x 7,50 meter. In 1890 is de school verbouwd tot vier lokalen van ieder 5,50 x 3,50 meter. Voor het mulo-onderwijs was één lokaal beschikbaar voor 26 leerlingen. Achter het raam geheel rechts. Op de foto uit omstreeks 1910 ziet u de schooljeugd waarvan vrijwel eenieder klompen draagt. Het onderwijs in Winkel vóór 1871 Vóór 1871 was er sprake van te weinig ruimte in de leslokalen van de school. In 1856 bedroeg het aantal kinderen dat de school bezocht 176. Door een toename van de bevolking in Winkel moesten er al kinderen worden afgewezen. Verschillende leerlingen zaten in de lokalen op de grond omdat er geen bank of tafel meer beschikbaar was. Daar kwam nog bij dat volgens de schoolopziener het gegeven onderwijs door de in 1832 benoemde hoofdonderwijzer K. van Loenen veel te wensen Historisch Niedorp, informatieblad 2012 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2012 | | pagina 3