36- uitgegeven bij Wolters, behandelde vier thema's: timmeren, metselen, bouwland en grasland. Weergegeven op wandplaten en in begeleidende boekjes. Onderwijs moest aansluiten aan het gezinsleven en de dagelijkse arbeid in de maatschappij, door middel van activiteiten in de klas met gebruikmaking van wandplaten en schooltuinen. Leren door doen, geen herhalende slaafse opdreunlessen. De levenswil versterken. Wel orde in de klas maar geen tucht met harde hand. Theo Thijssen was een brug te ver voor hem. Die was denk ik te rood in zijn politieke overtuiging. Hij was een vooraanstaand lid van de SDAP van Troelstra. Over straffen nog dit. In 1983 bestond de lagere school De Kolk van Lutjewinkel 100 jaar. Ter gelegenheid van dat feit werd er een jubileumboekje uitgegeven. Een oud-leerling van Porte beweerde daarin dat hij geen orde kon houden. Een van Porte's kinderen had achteraf bezwaar gemaakt tegen deze passage in dit verhaal. Jan Porte een watje? Het lijkt mij onwaarschijnlijk met zo'n staat van dienst. Een volgeling van Ligthart strafte op intuïtie, straffen doe je met hoor en wederhoor en daar hoorde op zijn tijd Theo Thijssen een dolletje bij. Een druk bezet leven Jan Porte gaf ook land- en tuinbouwles aan jongens uit Sint Pancras, Langedijk, Oudkarspel, Sint Maarten en Nieuwe Niedorp. Geteld bij de leerlingen uit Winkel schat ik dat er ongeveer 200 jongens les van hem hebben gehad. Zelf slaagde hij ook nog als een van de eersten van het land voor de akte tuinbouwkundig lager onderwijs te Wageningen. Jan Porte is de oprichter geweest van het Nederlandsch Onderwijs Genootschap afdeling Schagen en van 1910-1917 was hij voorzitter. In 1900 heeft hij een lezing gehouden voor het Nederlandsch Onderwijs Genootschap afdeling Wageningen. Schijnbaar heeft hij daar een goede indruk achtergelaten. Een jaar later stelden de afdelingen van het N.O.G. uit de Betuwe hem kandidaat voor het hoofdbestuur. De krant 'Nieuws van de Dag' van 30 november 1901 deed daar melding van: de heer J. Porte uit Lutjewinkel werd met 876 stemmen gekozen. Het N.O.G. was een belangenorganisatie van het onderwijs en aanverwante zaken. Porte heeft daarin verschillende functies bekleed. In 1915 nam hij afscheid van het hoofdbestuur en werd tot erelid benoemd. Liberale Unie en Volks Onderwijs Ook hier was hij actief als bestuurslid van de plaatselijke afdelingen. Tussen de jaren 1900 en 1917 was er werk aan de winkel. In die tijd broeide het in de landelijke politiek en onderwijs. Nederland kreeg te maken met de verzuiling. Met als gevolg een Historisch Niedorp, informatieblad 2012 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2012 | | pagina 36