-35- Schager Courant december 1899: Op een vergadering van de Vereniging Volksonderwijs afdeling Winkel (belangenbehartiging voor het openbare onderwijs) gaf Jan Porte een lezing over verbeteringen in het lager onderwijs. Onder zijn gehoor zaten de artsen Beeker uit Barsingerhorn, Maats uit Nieuwe Niedorp en Melchior uit Winkel. Citaten uit die lezing: Aan de opvoeding van kinderen worden andere eisen gesteld. De maatschappij van nu is niet gebaat met zwakke wezens. Bij de kinderen is de geestelijke ontwikkeling groeiende, maar de lichamelijke zorg blijft achter. Wij moeten ervoor zorgen dat deze zaken verbeteren, met daartoe de volgende aanbevelingen Schoolhygiëne is gewenst. Verbeter de inrichting van de schoollokalen met betrekking tot verlichting, reiniging en zorg voor een behaaglijke temperatuur in de klas. Regel de schooltijden naar de leeftijd van het kind. Geef die kinderen die ver- of bijziend zijn, de juiste aandacht. Schoolartsen zijn dringend gewenst. Het lijkt mij duidelijk: Jan Porte was niet bang voor zijn mening uit te komen. De maatschappij rond de eeuwwisseling diende volgens hem te veranderen en zeker het onderwijs. Het streven naar gelijke kansen voor het kind is onmiskenbaar aanwezig. Met dit gegeven kom je aardig in de buurt van de twee onderwijsvernieuwers van die tijd, Jan Ligthart (1859-1916, bekend van Ot en Sien) en Theo Thijssen (1879-1943, schrijver van het boek 'Kees de jongen'). Mijn vermoeden is dat Jan Ligthart voorbeeld is geweest voor meester Porte. Jan Ligthart Een wandplaat van Isings Ligthart stond voor: Aanschouwelijk onderwijs. Het volle dagelijkse leven moest met het zogenaamde zaakonderwijs aanschouwelijk worden gemaakt. Zaakonderwijs 'Het volle leven', Historisch Niedorp, informatieblad 2012 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2012 | | pagina 35