Onderwijs, spiegel van de samenleving en een bevlogen hoofd van de school -33- door Maarten Mooij Wat een handtekening op een lagere- schoolrapport uit de jaren 1920-1926 al niet teweeg kan brengen. Voorop dat rapport staat een krachtige handtekening van het hoofd van de lagere school van Lutjewinkel, meester J. Porte (1862-1942). Een meester die door zijn leerlingen op handen werd gedragen. In de regio was hij een grote bekendheid. Een man van de vooruitgang. Jan Porte werd op 1 oktober 1862 geboren als zoon van Willem Jans Porte en Dirkje Martens Kramer te Finkum. Hij groeide op in het akkerbouwgebied van Friesland in de gemeente Leeuwarderadeel, waar zijn vader akkerbouwer was. Na het behalen van zijn onderwijsakte heeft hij les gegeven in de plaatsen Grijpskerk en Borculo. Toen hij voor de klas stond in Borculo slaagde hij in Wageningen voor zijn akte lager landbouwonderwijs. In 1894 solliciteerde hij met succes op een vacature ontstaan op de lagere school in Winkel. In 1895 trouwde Jan Porte met Marijtje Slooves (1873-1956), dochter van Arien Slooves en Antje Glas. Arien Slooves was veehouder aan de Limmerschouw (Oude Provinciale weg). Jan en Marijtje kregen zeven kinderen. In 1900 overleed op 47-jarige leeftijd het hoofd van de lagere school van Lutjewinkel, Harmen Heerikhuizen. De gemeenteraad van Winkel benoemde Jan Porte als zijn opvolger. De voorzitter van de raad had wel enige voorwaarden gesteld: "Porte wij verwachten van u dat u ook het herhalingsonderwijs in Lutjewinkel gaat geven voor hetzelfde jaarsalaris". 900 gulden M.M.) Porte ging akkoord met de gestelde voorwaarden en de raad benoemde hem met algemene stemmen. Vanaf dat moment ging Porte op drie niveaus lesgeven: lager-, herhalings- en landbouwonderwijs. Deze laatste zin wil ik verduidelijken met een stukje uit een gedenkschrift van Klaas Brugman (1894-1980), boerenzoon te Lutjewinkel, geschreven in het jaar 1978: 'Na het verlaten van de lagere school kon je verder leren in het zogenaamde herhalingsonderwijs, dat doorgaans twee winters duurde. Daarna ging ik naar het Het Hoofd der School. Jan Porte (1862-1942) Historisch Niedorp, informatieblad 2012 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2012 | | pagina 33