-31- Allemaal historische zaken en kwesties dicht bij huis. Naar mijn bescheiden mening de moeite waard om er kennis van te nemen. Om op die Wijzenhorn terug te komen, de naam zonder d, die lijkt weer heel dicht een vroege verbastering van In 1326 'oorkondde' Willem III de verbreding en verdieping van de Wisene. Dat gebeurde aanvankelijk helemaal niet. Het zou uiteindelijk in 1386 gebeuren. Maar niet nadat Hertog Albrecht zich als volgt had geuit: 'Uut te ghaen bi der Wisen toter besten oirbaer in Mettenwael of in Bobbenwael of daer en tusken'Het was in 1388 min of meer gereed. Er is niet gegraven in de richting van Bobbenwael, de Dijkbuurt bij Winkel. Dat is ons duidelijk. Waar de oude doorbraak Mettenwael precies gelokaliseerd moet worden is mij nog onbekend. Waarschijnlijk ergens tussen Aarts woud en de Dikke Paal. Philips de Goede gaf pas in 1458 toestemming om de Wijzend te vergraven tot een echt afwateringskanaal voor het Geestmanne(r)ambacht. Wat misschien nog opvalt is het kleine spellingsverschil tussen de Wisene en de Wisen. Er bestond nu eenmaal eeuwenlang geen enkele vaste spellingsregel. Vandaar waarschijnlijk. Men hoeft er geen specifieke betekenis aan te hechten. Dat zoiets maar al te gemakkelijk leidt tot verkeerde conclusies en vruchteloze discussies ligt voor de hand. Wie alle Wijzends in Noord-Holland op oude kaarten langs loopt en goed kijkt naar de omgevingsgeschiedenis zal ongetwijfeld merken dat ze vaak een grensfunctie inhouden. Soms een begrenzing van een kogge, vaak van een oude gemeente (banne) en voor mij het meest sprekende 'een begrenzing van oude ontginningsgebiedenk Dat is bij de Langereis aan twee zijden het geval. Historisch Niedorp, informatieblad 2012 nr. 1 tegen de Wisene aan te schuren, naar mijn gevoel Wisende. De Langereis als voormalig afwateringskanaal van het Geestmerambacht, met zicht op de Jan Kramerbrug

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2012 | | pagina 31