-28- Voor één dorp was het onderhoud en het bemannen van een kogge vaak veel te zwaar, vooral door de oorlogstoestanden met de Friezen. Het zou aardig zijn om de riemtalen van ons eigen gebied te kennen. Maar ik kan helaas niet meer bieden dan wat verspreide Hollandse gegevens. Zo moest Delft 41 manschappen verstrekken en Rotterdam, met een eigen heerkogge, 25 man. Het kleine Eemnes, grenzend aan de Zuiderzee had warempel ook zo'n heerkogge. De belangrijke stad Haarlem bezat er wel tien en werd verder gerekend op 64 riemtalen. De schout, vergelijkbaar met een politiecommissaris, was meestal aangewezen om de heervaartlieden op te roepen. Eigenlijk zou deze functie bij de ambachtsheren thuishoren, maar die verpachtten doorgaans het schoutambt. We zien het verval van de heervaart in de loop van de 15e eeuw. Er kwam een soort algemene dienstplicht voor mannen tussen de twintig en zestig jaar die met een wapen konden omgaan. De heervaartdienst werd later omgezet in een heervaartbelasting. En van die ene belasting kwam op den duur de volgende, op een enkele plaats heel lang gebaseerd op de oude riemtalen. De Wijzends De bekendste scheiding tussen ambachten en koggen is onze Langereis. Dat water scheidt zo'n beetje Oost-Westfriesland van West-Westfriesland. Althans naar het gevoel van velen. Er wonen zelfs mensen in ons gebied die het bestaan van een West- Westfriesland noordelijk van de Langereis helemaal niet kennen. Een vorige gemeentesecretaris, afkomstig uit Enkhuizen, was blij dat hij eens in een ander gebied dan West-Friesland ging werken! Uiteraard heb ik hem graag uit de droom geholpen. Velen herinneren zich vast wel dat irritante bord aan de A.C. de Graafweg, iets ten zuiden van de Langereis, waarop werd verkondigd dat men nu 'de regio West- Friesland' binnenreed. Over het misbruik van het woord West-Friesland of West-Fries is een boekje open te doen. Het is vreemd, dat de begrenzende functie van onze monumentale Omringdijk bij velen vaak volledig onbekend blijkt. Naast topografische vergissingen is er normaliter veel meer sprake van historische vergissingen. Dat lijdt geen twijfel. Het is zelfs bijna onmogelijk om op historisch gebied een goed doortimmerd artikel te produceren zonder een vergissing te begaan of een aanvechtbare opvatting aan te hangen. Zo las ik in een van de aardige delen 'West-Friesland toen en nu', deel 11, een opvatting van onze bekende streekarcheoloog Frans Diederik waar ik me niet in kon vinden. Hij meende dat in de 14e eeuw de naam Wijzend, voor de latere Langereis, door de West-Friezen in Wisene zou zijn veranderd. Dat leek me een vergissing. Volgens mij was de naam Wijzend juist ontstaan uit Wisende (ook wel verbasterd tot Wisene). Daar hebben we over van gedachten gewisseld zonder tot een spoedig gelijk te komen. Uiteindelijk schoot mij door een simpele vergelijking de definitieve oplossing te binnen. De oorspronkelijke naam voor een zijdewind als dijk was 'sidewende'. De i verschoof naar een ij. Net zoals ooit een spieker een spijker werd en Historisch Niedorp, informatieblad 2012 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2012 | | pagina 28