-27- Dat deze erfenis echt aan de Vikingen te danken is wordt - vreemd genoeg - ondersteund door het feit dat men in Zeeland de betekenisvolle naam 'riemen' niet kende, althans niet gebruikte. Maar daar ging het net als in Zweden direct om een bepaalde grootte lands die 'hevene' werd genoemd. En deze naam lijkt nogal veel op het Scandinavische 'hafna'. Middeleeuwse handelskoggen werden in geval van een dreigende oorlog zo nodig omgebouwd tot strijd- of heerkoggen. Ze vroegen verschillende aantallen bemanningsleden. Kleine bijvoorbeeld 10 of 15 man en grote 20, 25 of zelfs 31 roeiende manschappen. De strijd zelf moest niet door hen, het boerenvolk, de 'huislieden' worden geleverd, maar door 'welgeborenen'. Welgeborenen hadden het geluk geen belasting te hoeven betalen, maar ze moesten altijd bereid zijn om de graaf te dienen in de strijd. Het voordeel woog kennelijk tegen het nadeel op. Men wilde maar al te graag tot de welgeborenen behoren. Dat kon eigenlijk alleen door welgeboren voorvaderen en serieuze getuigen. Maar allerlei slimmeriken wisten steeds weer de nodige getuigen op te trommelen, desnoods hun eigen familieleden. Er waren indertijd dorpjes waar helemaal niemand meer 'schot' oftewel grondbelasting betaalde op grond van hun zogenaamde afstamming. Dat had wel tot gevolg dat sommige arme 'welgeboren' boeren strijd moesten leveren tegen geoefende en goed bewapende ridders. Soms had men geen zin om een contingent roeiers te leveren en werd er door de graaf genoegen genomen met een bepaald bedrag. Zo gebeurde het in 1404 dat het Overlekerambacht, dan wel het Hoogwouderambacht (nog weer wat oudere namen voor De Vier Noorderkoggen) 22 riemen afkocht op Drechterland. Daar wisten ze echter van niets, met alle gevolgen van dien. Drechterland wilde niets meer met hun buren te maken hebben terwijl hertog Albrecht de regeling gewoon terugdraaide. De zogeheten Dikke Paal markeerde eens de verantwoordelijkheid voor dijkgedeelten van twee ambachten. Aan de ene kant Drechterland (nogal ver van huis voor onderhoud) en aan de andere kant De Vier Noorderkoggen. Het zicht op de paal wordt tegenwoordig wat bemoeilijkt door de aanleg van een fietspad. Aan de westkant van de paal: Drechterland met op het wapen de eertijds beroemde haringen van Enkhuizen voor de (vergrote) Enkhuizerkogge en verder de hoorn van Hoorn als zinnebeeld voor een Hoornerkogge. Aan de andere kant van de paal het wapen van De Vier Noorderkoggen met linksboven de Middenleek van Medemblik, daaronder de boom met twee leeuwen van Wognum, rechtsboven de linde van Hoogwoud en daar weer onder de kale boom als zinnebeeld voor de Twiskerkogge. Historisch Niedorp, informatieblad 2012 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2012 | | pagina 27