Over koggen en wijzends West-Friesland -24- door Jan Keuken Een van de grootste missers in het project De Zevensprong voor onze basisscholen was het gelijkstellen van een 'kogge' met een 'polder'. Voor mij een hoofdreden om het maar eens over die koggen te hebben. Per slot van rekening wonen de meeste lezers van ons informatieblad in die aloude Niedorperkogge. Of ze dat werkelijk veel zegt, mag betwijfeld worden. Ook al is bijvoorbeeld een sportpark in 't Veld met die naam vereerd: Sportpark De Kogge. Zo vinden wij nog wel enkele vernoemingen in West-Friesland. Een eetcafé in Berkhout is gesierd met de naam 'De Koggestolp'. Een psychologiepraktijk in Wognum met 'De Koggen'. Die naam is ook terug te vinden bij een kennel, een politiebureau en een golfclub. Je zou ook nog een zogenaamde 'verzorgingsplaats' aan de A7 bij Hoorn kunnen noemen. Het lijkt een beetje onwaarschijnlijk dat men zich op allerlei plaatsen een naam heeft toegeëigend die historisch helemaal nergens op zou slaan. Hoe zit het? Het zijn namen van gebieden die aan laatmiddeleeuwse schepen doen denken, brede platronde scheepstypen die koggen genoemd werden. Klopt dat? Kunnen gebieden daarmee te maken hebben gehad? Dat klopt inderdaad. Je zou nu aan scheepsdistricten kunnen denken, wat dat ook verder moge inhouden. In het verleden hebben we tussen Hoorn en 't Veld duidelijk met zulke gebieden te maken gehad. Sterker: het geldt eigenlijk voor heel West-Friesland, ook al is er hier en daar een kogge praktisch uit het zicht verdwenen. Die koggen maakten vroeger deel uit van veel grotere gehelen die hier ambachten werden genoemd. Schagen Schager-^n Niedorperkogge Medemblik Vier Noorderkoggen Geestmer- ambaeht Drechterland Hoorn Alkmaar Enkhuizen De ambachten en koggen van West-Friesland Historisch Niedorp, informatieblad 2012 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2012 | | pagina 24