Rumoer rond Herberg de Eenhoorn te Nieuwe Niedorp -21- door Jan Smit Café De Roode Eenhoorn krijgt een andere functie. Dat zal wel even wennen zijn voor de Niedorper gemeenschap. Eeuwenlang was de herberg een plek van samenkomst waar in harmonie en rust een glaasje genuttigd kon worden. Maar biljart, toneel en feestzaal zijn tegen de grond gegaan. Het voorste deel van de herberg, de eigenlijke woning, moet blijven staan als rijksmonument. Het dateert mogelijk uit de eerste helft van de 16e eeuw. Op de vrijgekomen grond zal een nieuw pand verrijzen voor de opvang van gehandicapten. Vele jaren zwaaide Harm Hees de scepter achter de toog van 'De Roode Eenhoorn' Bij uitvoeringen en tijdens de pinksterkermis moest de hele familie Hees, met aanhang, in touw. Moeder Hees in de garderobe en in de keuken en de meiden van Harm zorgden ervoor dat iedereen op tijd zijn natje en zijn droogje kreeg. De laatste uitbater van het stokoude pand, de familie Herberg De Roode Eenhoorn in 1960 Burger, is na de pinksterkermis van 2010 definitief gestopt en 'De Roode Eenhoorn' werd verkocht. Dat de herbergiers van 'De Roode Eenhoorn' in vroeger tijd wel eens wat te stellen hadden met hun klantjes bewijst het volgende verhaal. Ik moet fluite Neeltje Cornelisdr, weduwe en hospita in de herberg den Eenhoorn te Nieuwe Niedorp en haar broer Pieter Cornelisz, beiden van genoegzame ouderdom om te attesteren, leggen op 29 mei 1739 voor notaris van der Beets de volgende verklaring af. Neeltje Cornelisdr verklaart dat op 25 mei 's avonds laat ten haare huijse 'Herberg de Eenhoorn' in de gelagkamer zijn gekomen, Dirk Jan Wolderen uit Nieuwe Niedorp en Pieter Vink en Sijmon Carsman, beiden uit Winkel. Ze waren geruime tijd in de gelagkamer van de herberg geweest, toen Wolderen, Vink en Carsman in 'discours' raakten over een oud geschil of kwestie die Wolderen vroeger met Pieter Hofland had gehad. Carsman zat de boel een beetje op te jutten en zei tegen Wolderen dat hij wel om een ducaat wenste te wedden (schoon het hem niet raakte) dat die zaak allang uit de weg geruimd was. Na hierover een weinig gediscussieerd te hebben, rees Dirk Wolderen uit zijn zetel op, zeggende "ik moet 'r eijs fluite" (plasje plegen) en ging naar buiten. Historisch Niedorp, informatieblad 2012 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2012 | | pagina 21