-20- Jan Claasz Nierop en zijn vrouw blijven de gehele nacht op als Guurtje bij hen gekomen is. Het blijkt ook dat Guurtje onrustig is die nacht en probeert weg te komen, maar steeds wordt teruggehaald. Dieuwer Cornelis Ruyter staat toe dat ze drie dagen bij haar in huis blijft. Daar probeert Guurtje ook 's nachts weer weg te gaan en op een bepaald moment ook weggaat en een pot met boter meeneemt (steelt) uit het huis van Jan Mayers en dan naar het secreet van Aart Geerlofsz van der Stok gaat. Bij haar buurvrouw Maartje Symons Backers komt Guurtje 's nachts om 4 a 5 uur om te vragen of Maartje naar Jan Koeman wil gaan. Dat weigert Maartje maar ze biedt wel aan om om zes uur te gaan. Guurtje weigert dat. Van het koffiedrinken omstreeks 7 uur komt ook niets terecht omdat Guurtje dat niet durft. Wat opvalt is dat behalve de tweede getuigenis de andere vier in de avond, nacht of vroege morgen plaatsvinden. Guurtje is dan dus het meest onrustig. Op 21 juli 1738 wordt het huis van Guurtje Jacobs Blauw verkocht door Pieter Decker, meester chirurgijn te Venhuizen. Guurtje is dan met Pieter Decker getrouwd. Hoe het verder gegaan is met Guurtje is mij niet bekend. In Venhuizen heb ik Guurtje in de bevolkingsadministratie niet kunnen vinden. Guurtje wil naar Schermerhorn en dat is in totaal 22,5 kilometer. Het eerste stuk van haar huis naar Terdiek gaat ze lopend, niet over de Dorpsstraat, maar achteruit naar het Paadje. Jan Sijm gaat naar Terdiek en dat is 2,3 km. Ze gaan dan via Oude Niedorp naar Verlaat en gaan dan de Heerhugowaard in. Als ze in Rustenburg zijn en nog ruim 5 kilometer van Schermerhorn verwijderd, wil Guurtje terug. De Rustenburgerweg tot de Middenweg is ruim 4,4 kilometer. Als ze dus weer in Rustenburg zijn hebben ze ruim 8,8 kilometer gereden en hadden ze al in Schermerhorn kunnen zijn. In Rustenburg hebben ze 'een weynigh gepleystert', maar zijn niet in Schermerhorn gekomen. In Oude Niedorp laat ze zich afzetten bij de pastorie. Met paard en wagen hebben ze dan bijna 41 kilometer afgelegd en het laatste stuk loopt ze naar huis en dat is nog ongeveer 3 kilometer. Niet alleen het paard zal die dag 'het end in de bek' gehad hebben. Veenhuizen, april 2012 Bron: Regionaal Archief Alkmaar: Notarieel Archief Nieuwe Niedorp, 1597 - 1842 1.9. Notaris Leonardus van der Beets, Nr. 3906 Verklaringen: 1. innocentie vroeger: zwakte van geest, krankzinnigheid 2. deposant persoon, die in rechte een officiële, beëdigde verklaring aflegt als getuige 3. ontsettede in de war bracht 4. contrarie tegengesteld 5. refuseerde weigerde 6. kop oude inhoudsmaat van 0,852 liter Historisch Niedorp, informatieblad 2012 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2012 | | pagina 20