-17- Ende den tweeden deposant, Jan Sijm, dat gemelde Guurtje Blauw hem, deposant, in den verleden jare in de maand augusty of september sonder inde juyste tijd bepaalt te willen zijn, heeft afgewonnen haar te rijden na Schermerhorn en hij met de wagen voor haar huys komende zeyde dat zij agter 't land uyt zoude gaan en dat hij maar na Terdiek moest rijden, dat zij daar wel bij hem zoude komen, zulx ook geschiede en op de wagen clam en reed zoo voort door Oude Niedorp en een weynig de Heer Huygenwaart in gereden zijnde, zeyde zij dat zij wel wilde dat zij de reys niet aangevaard had. Dog al voort rijdende tot omtrent Rustenburgh ordonneerde sij hem - deposant - van wederom te keeren, 't welk hij getuyge deede ende eenige tijd terug gereden zijnde en tot de Middelweg in de Waart gekomen zijnde ordonneerde zij hem getuyge om al weder om te keeren om de rys te vervorderen en weder omtrent Rustenburgh gekomen zijnde gaf zij hem deposant weder contrarie4 ordre om al weder te rugge te keeren dog hij - deposant - merkende dat het met haar verstand niet was zoo 't behoordezeyde dat hij eerst na Rustenburgh voort zoude rijden, zoo hij ook deede. En aldaar een weynigh gepleystert hadde, reed hij vandaar na Schermerhorn en omtrent half wegen zijnde, zeyde zij, dat zij wederom wilde, 't welk hij getuige dede. En weder gekomen zijnde omtrent de voorszeyde Middelwegh van de Waart zeyde zij van weder na Schermerhorn te rijden, 't welk hij - deposant - refuseerde5 omdat het te laat en zijn paart moede wierdt en reedt doen na Oude Niedorp en setten haar aldaer voor 't huys van dominé Stiole af. Ende Jan Claaszoon Nierop, den derden deposant, dat in den verleden jare 1735 op een agtermiddagh ten zijnen huyse is gekomen Guurtje Blaauw, meergemelt, ende desselven avonds ontrent tien uuren seyde hij deposant tegens haar: 'Guurtje het is tijd om na bed te gaan, wil je niet na bed toeWaar op zij antwoorde van neen, dat hij, deposant, en sijn vrouw maar na bed zoude gaan. 't Welk hij, deposant, niet durfde doen om redenen hij bevorens wel had bespeurt aan veele van rare werken (te lang om te noterendat zij haar verstand niet magtigh was. Soo is hij, deposant, benevens sijn vrouw den geheelen nagt bij haar blijven sitten. Dat zij Guurtje als doen geduurigh de deur uyt wilde om te sien of Aart Geerlofsz, vooren gemelt, tot Hoorn gevangen sat. 't Welk haar eens gelukte, dog dat hij, deposant, haar wederom haalde. Item Dieuwer Cornelis, vierde getuyge in desen, dat in den verleden jare 1735 in 't laast van de maand november, de voorszeyde Guurtje Blauws ten haaren huyse is gekomen met versoek om bij haar te mogen woonen 't welke zij getuyge haar accordeerde. En zij Guurtje Blaauws omtrent drie dagen bij haar geweest zijnde, wilde zij weder na haar huys toe zoo bevorend ook verscheyde malen getragt hadde Historisch Niedorp, informatieblad 2012 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2012 | | pagina 17