De complete akte volgt hieronder. Op den 15e January 1736 compareerden voor mij Leonard van der Beets bij den Edele Hove van Holland geadmitteert en tot Nieuwe Niedorp residerende notaris ter praesentie van de nagenoemde getuygen, Aart Geerlofsz van der Stok, Jan Sijm, Jan Claasz Nierop, Dieuwer Cornelis Ruyter en Maartje Symons Backers, alle wonende alhier en van genoegsamen ouderdom omme getuygenisse de waarheyt te kunnen geven, dewelke ter instantie en versoeken van Lourens Backer uyt de Rijp en Dirk Glas van Schermerhorn verclaren onder aanbiedinge van eede: is 7 noodt hoe waar is. Dat Guurtje Jacobs Blaauws, wonende alhier, deposanten haar eenige tijden is te vooren gekomen en sij, deposanten, niet anders konden bemerken, als dat sij haar verstand en sinnen niet magtigh was. Gevende yder van hun deposanten voor redenen van wetenschap als volgt: Ende eerst den eersten deposant Aart Geerlofsz van der Stok, dat in 't laast van den verleden jare op een avond laat, zoo als hij te bedde lag en sliep, aan zijn huys geklopt wierdt en hij uyt zijn slaap oprees en riep: 'Wie is daar'. Waarop geantwoordt wierd: 'Doen maar opSoo hij deede en als doen siende dat het Guurtje Blauws was, seyde vraagswijs tegens haar, 'Wel Guurtje ben jij dat'. Waarop zij antwoorde: 'Jaa' en hij daarop tegens haar zeyde: 'Kom in, ik zal de kaars op stekenWaarop zij zeyde: 'Neen dat moet jey niet doen, zij willen mij vastzetten, magere kost, geen verschoning en geen menschen bij mij. Ik heb al een stuk weegs 't land in geweest, maar mij dogt dat ik een wagen hoorde komen om mij te vangen en dat hebben Jan Koeman en Adriaan Grootsant uytgewerkt'. Waar over hij deposant hem ontsettede En soo even na 't gepasseerde ging zij ten zijnen huyse uyt seggende dat zij na Jan Koeman gaan wilde om te vragen of sij vastgeset zouden worden ofte niet en hij deposant (wel merkende dat het haar aan haer verstand manqueerde) gongh met haar tot aan 't huys van Jan Koeman en de deur aldaar vast zijnde, gongen met den anderen voort tot aan het huys van Adriaan Bes en sij ende wederkeerden tot aan 't huys van gemelde Koeman. Soo ook hij deposant en zij daar aanklopte quam de vrouw van Koeman van 7 bed, het hoofd ten vensteren uytstekende seyde zij: 'Ik ben 7 MaartjeWaarop Maartje tegens haar seyde: 'Wel Guurtje gaan na jou bed toe en stel je maar tevreden en doen die fantazyen uyt jou hooft'. Waarop zij - Guurtje - aan Jan Koeman riep 'Wel Jan sel ik vast geset worden'. Waarop Jan Koeman antwoorde en seyde: 'Neen. Niemand zal jou molesteren. Gaan maar gerust na bed toeEn hij deposant doen met haar vandaar gong na haar huys dog versoekende hem deposant onderwegen zijnde) dat als zij bij haar huys quaamen hij ter degen na de glasen moest zien offer ook ymand in huys gebroken was om haar te vangen en ook als er ymand haar quaad wilde doen, hij haar dan moest helpen, 't Welk hij, deposant, haar om haar tevreede te stellen, beloofde ende bij haar huys komende sag sy seer na de glaase offer ook ymand ingebroken was en gongen doen in huys en rookt hij, deposant, een pijp toback bij haar en gong doen van haar na sijn huys. En weyders nog dat na eenige dagen deselve Guurtje Blaauw des 's morgens als 't nog duyster was van buyten de Slicksteeg in quam gaan, vermoedende hij, deposant, dat zij de gantsche nagt gedwaalt hadt. Historisch Niedorp, informatieblad 2012 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2012 | | pagina 16