11- schoonheidsgevoel. Het eerste cursusjaar begon met 25 leerlingen en bestond uit het geven van eenvoudige kartonwerkzaamheden, tekenen van blokletters en kerfsnede. Tijdens het tweede leerjaar kreeg de jeugd les in houtarbeid, hier was een tweetal timmerbanken voor aangeschaft evenals het benodigde timmergereedschap. De cursus was duidelijk een succes want meerdere dorpsbewoners kwamen langs om te kijken naar de resultaten. Deze betroffen in hoofdzaak het maken van eenvoudige gebruiksvoorwerpen als knijper- en bloemenbakjes of messenrekjes. Ook een prikslee, duivenhok en konijnenhok konden bezichtigd worden. In 1897 werd de handwerkinrichting verplaatst naar een nieuw gebouwd lokaal voor het geven van gymnastieklessen en tekenonderwijs. Dit lokaal had de gemeente laten bouwen tussen het postkantoor en het weeshuis. Herhalingsonderwijs Het bestuur drong er al spoedig bij het gemeentebestuur op aan jongeren en ouderen die de school op twaalfjarige leeftijd hadden verlaten, in de gelegenheid te stellen herhalingsonderwijs te volgen. Vooral de arbeidersklasse zou daar veel profijt van hebben. Met ingang van eind 1872 was dat mogelijk tijdens de winterperiode op drie avonden in de week voor jongens van 18.00 tot 20.00 uur. Voor meisjes op woensdagmiddag van 13.30 tot 15.30 uur. Er werd lesgegeven in nuttige handwerken voor de meisjes en voor zowel jongens als meisjes in Nederlandse taal, rekenen, kennis der natuur en tekenen. In de verslagen over deze wintercursussen zoals men die later noemde, waren de onderwijzers over het algemeen zeer positief betreffende de bereikte resultaten. Leerlingen die met goed resultaat de cursus hadden afgerond kregen een getuigschrift mee naar huis. Uit het jaarverslag van 1854 blijkt dat er toen al een avondschool was speciaal voor kinderen uit armlastige gezinnen. Die kregen gratis les in lezen, rekenen en schrijven. Het Nut van het Algemeen' richtte in 1878 een naai- en breischool op in de woning van Klaas Brugman waar een gedeelte van werd gehuurd voor f 125,00 per jaar. In het eerste leerjaar bezochten 58 meisjes de school. In 1930 was er voor de oudere meisjesleerlingen van zowel de lagere als de ulo-school een Pfajf-trapnaaimachine aangeschaft. Deze zijn toen geleverd door gezusters Lange uit Winkel. De aanschafkosten voor deze naaimachines bedroegen f 100,00 per stuk. De gemeenteraad vond in 1954 dat het voor meisjes die de ulo-school bezochten zeer nuttig zou zijn, om als toekomstige huismoeder, naailes te krijgen in vooral het maken van kleding voor dagelijks gebruik. De lessen waren bestemd voor meisjes uit de eerste en tweede klas. Deze vonden plaats buiten de normale lesuren gedurende vier uren in de week. Ten dienste van dit onderwijs was er een tweetal naaimachines aangeschaft. Het te gebruiken materiaal kwam voor rekening van de leerlingen. Tot onderwijzeres in het vak nuttige handwerken was mevrouw K. C. Liefhebber aangesteld. Historisch Niedorp, informatieblad 2012 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2012 | | pagina 11