-10- Getuigschriften In 1875 was besloten om aan de kinderen die bij het beëindigen van de schooljaren de school regelmatig en zonder willekeurig verzuim met vlijt en goed gedrag hadden bezocht een getuigschrift mee te geven. De uitreiking ervan vond plaats in de kerk en was een officiële gebeurtenis. In de notulen van 1902 staat bijvoorbeeld: 'In het bijzijn van een groot aantal ouders zijn aan 31 kinderen die de school gingen verlaten getuigschriften uitgereikt.' Na de uitreiking daarvan werden toverlantarenplaatjes getoond. Het overhandigen van de getuigschriften ging als regel vergezeld van een prijs in de vorm van een boek. Onderwijsadviezen aan het gemeentebestuur Het bestuur richtte zich tijdens de jaren tot 1909 niet uitsluitend op het terugdringen van schoolverzuim en organiseren van jaarlijkse schoolreisjes, het gemeentebestuur werd ook attent gemaakt op diverse zaken betreffende het onderwijs die voor verbetering in aanmerking kwamen. In 1876 wees de vereniging het gemeentebestuur erop dat de school door 250 leerlingen werd bezocht terwijl zij verdeeld waren over drie lokalen met als gevolg teveel kinderen in één lokaal. Er werd lesgegeven door een hoofdonderwijzer bijgestaan door een tweetal hulponderwijzers. Vanwege ruimte tekort kon er geen derde hulponderwijzer worden benoemd. Het verzoek was om een grotere nieuwe school te bouwen of een andere oplossing te bewerkstelligen. Het had tot resultaat dat zowel in Lutjewinkel als in de Groetpolder een school werd gebouwd waarvan de opening plaats vond op 1 januari 1883. Voor elke school was een hoofdonderwijzer benoemd. Door overplaatsing van 50 kinderen naar Lutjewinkel en 40 kinderen naar de school in de Groetpolder was er in Winkel weer voldoende ruimte voor het te geven onderwijs beschikbaar gekomen. Kachels aanmaken in de school In 1901 werd namens bestuur en leden een brief aan de gemeenteraad verzonden waarin naar voren kwam dat de vereniging van Volksonderwijs van mening was dat het niet tot de taak van het onderwijzend personeel behoorde om 's morgens vroeg de kolenkachels in de schoollokalen aan te maken. Men achtte het beter voor die werkzaamheden een afzonderlijk iemand aan te stellen. Dit verzoek werd echter afgewezen. Er moest tot 1917 worden gewacht voor burgemeester en wethouder tot inzicht kwamen dat het op elke schooldag aanmaken van de kachels niet bij de werkzaamheden van een onderwijzer paste. Benoemd voor dit werk werd A. Wit, de kastelein uit het 'Wapen van Winkel' aan de Bosstraat, tegen een vergoeding van ƒ1,50 per week. Eind 1923 zijn de kolenkachels vervangen door gas verwarming. Cursus handenarbeid Op initiatief van Volksonderwijs afdeling Winkel ging er in 1894 een cursus handenarbeid van start, dit mede dankzij het verlenen van subsidie door gemeente en kerk. De cursus vond plaats tijdens de maanden oktober t/m maart, wekelijks op zaterdag van 13.30 uur tot 15.30 uur. De kosten bedroegen ƒ0,10 per week voor ieder kind. Het te geven onderricht gedurende de cursus werd verzorgd door de gediplomeerde onderwijzers de heren J. Bakker en H. van Heerikhuizen. Doelstelling was het verkrijgen van handvaardigheid, vindingrijkheid, kleurenkennis en Historisch Niedorp, informatieblad 2012 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2012 | | pagina 10