-9- meer over was van de vroegere kapelkerk. De mooie, gotische spitsboogramen waren alle verwijderd met inbegrip van de indertijd geschonken gekregen gebrandschilderde glas-in-loodramen. Als vervanging zijn toen grote, bijna vierkante ramen in de muren geplaatst. Het meubilair dat op de zolder stond, bleek vele mankementen te vertonen en is in 1887 tijdens een publieke veiling verkocht. Door de vele veranderingen in en aan het gebouw waren er grote scheuren in de muren ontstaan die gingen wijken. Eveneens was er een verschuiving van de balklaag geconstateerd. Timmerman Groen trachtte het gebouw weer stabieler te maken door het aanbrengen van noodvoorzieningen. Als gevolg van de vele lekkages in dak en goten kreeg Gerrit Pie, de metselaar, in 1896 en later jaren meerdere keren opdracht tot herstel. Het zal duidelijk zijn dat dergelijke soms vrij ingrijpende reparaties voor het kerkbestuur aanzienlijk hogere uitgaven meebrachten dan de jaarlijkse huuropbrengst van 90 opleverde. In 1901 gaf het kerkbestuur zelfs nog toestemming aan het gemeentebestuur tot het aanbrengen van een groot dubbel raam in de westmuur van het gebouw om van meer daglicht in de school te kunnen profiteren. Net voor de Eerste Wereldoorlog van 1914-1918 uitbrak, werd geconstateerd dat het dak van de vroegere kerk in een slechte staat van onderhoud verkeerde. De kosten van herstel schatte J. van Eerden op ongeveer 500. De gemeenteraad besefte nu dat het voormalige kerkgebouw een schip van bijleg was geworden voor het kerkbestuur en verklaarde zich bereid een bedrag van 200 voor zijn rekening te nemen. Van de oorspronkelijke kapelkerk bleef weinig over Het zal duidelijk zijn dat na al deze verbouwingen en sloperijen er weinig herkenbaars Jiz-zn f/ir /f/j/v//w/// j /«z Historisch Niedorp, informatieblad 2011 nr. 2 WWW 7 ff r. Q f

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2011 | | pagina 9