bedoeling gehad. Na de reformatie is de bevolking van Zijdewind en omgeving merendeels het rooms-katholieke geloof trouw gebleven. Slechts een gering aantal huisgezinnen aldaar was overgegaan naar het nieuwe gereformeerde geloof. Blijkbaar koesterden de kerkelijke en burgerlijke bestuurders van de Niedorpen en Winkel evenals Gecommitteerde Raden van Hollands Noorderkwartier, de hoop op een 'bekering' van de bevolking aldaar tot het nieuwe gereformeerde geloof. Niedorp en Winkel lieten voor hun rekening een preekstoel voor de kapelkerk maken. In aanwezigheid van vele genodigden en gelovigen uit de omgeving kon de kerk in augustus 1653 worden ingewijd door de predikant ds. Everhardus Wilbrandi Lycogton. Hij was in februari 1645 tot predikant in Oude Niedorp beroepen en verkondigde Gods woord afwisselend week om week in Oude Niedorp of Zijdewind. Na gedurende veertig jaar de voorganger in beide kerken te zijn geweest, kon hij vanwege hoge leeftijd de reis tussen beide plaatsen niet meer volbrengen en was genoodzaakt zijn zegenrijke taak in 1694 te beëindigen. In de kapel te Zijdewind vonden ook doop- en trouwplechtigheden plaats. Begrafenissen gebeurden altijd vanuit de kerk in Oude Niedorp, ook al werd de overledene in Zijdewind begraven. Het laatste huwelijk in de kapelkerk tussen Hendrik Nijman en Trijntje Schouten, beiden afkomstig van de Weel, werd op 15 maart 1795 voltrokken door ds. Arnoldus Numan. Nadien vonden doop-en trouwplechtigheden uitsluitend plaats in Oude Niedorp. De zondagspreken van week om week in Oude Niedorp of Zijdewind bleven gehandhaafd. Al spoedig een verzoek tot afbraak van de kapel Ondanks dat het noodzakelijke onderhoud aan de kapel niet achterwege bleef, bleek er in het jaar 1700 een groot bedrag nodig te zijn omdat de kerk te Zijdewind in een zeer bouwvallige staat verkeerde. Dit hoewel het slechts 47 jaar geleden was dat de kerk in gebruik werd genomen. Volgens kerkvoogden Hark Langeboer en Willem Jansz Dissel uit Oude Niedorp was de kerk met veel schulden belast en zagen zij zich genoodzaakt de kerk in Zijdewind af te breken zodat het materiaal verkocht kon worden. De opbrengst kwam ten goede aan de kerk van Oude Niedorp. Een en ander werd ter ondersteuning van het verzoek tot afbraak aan de Gecommitteerde Raden in Hoorn medegedeeld. Daarbij werd nog opgemerkt, dat er in Zijdewind en Blokhuizen slechts weinig lidmaten van de gereformeerde kerk woonden. De predikant moest soms preken voor een twintigtal mensen waaronder nog lidmaten uit Oude Niedorp waren. Daar kon dan niet worden gepreekt omdat de predikant in Zijdewind de Op het verzoek de kerk of kapel te mogen bouwen werd gunstig beschikt, waarna nog in 1652 met de bouw van het éénbeukige kerkje, voorzien van een zadeldak, kon worden begonnen. Pieter Meijnertsz kreeg de eer als onderwijzer van de school in Zijdewind de eerste steen te leggen. Enkele grote steden schonken elk een gebrandschilderd raam. De gemeentebesturen van Nieuwe Historisch Niedorp, informatieblad 2011 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2011 | | pagina 5