Een Gereformeerde - Hervormde - Kerk in Zijdewind Omstreeks 1980 is het voor rekening van de gemeente door Rob Leguit gerestaureerd. Nadien kreeg het een plaats in het gemeentehuis waar het kon worden bezichtigd. Op 4 oktober 2011 is het uurwerk in aanwezigheid van burgemeester en wethouders officieel overhandigd en geschonken aan de Stichting tot behoud van Historisch erfgoed 't Veld-Zij de wind-Moerbeek. Het bestuur van de stichting is voornemens zowel uurwerk als luidklokje een zodanige plek in Zijdewind te geven dat een ieder kan worden herinnerd aan het verleden van de 'Koeienkerk'. Nieuwe Niedorp, oktober 2011 door Aat Wit Na de kerkhervorming of reformatie welke in beide Niedorpen en Winkel in de jaren 1574/1575 plaatsvond, was het verboden om het katholieke geloof nog in het openbaar te belijden. Bij ons in Noord-Holland werd op meerdere plaatsen toch oogluikend toegestaan zogenaamde 'paapse' samenkomsten te houden. Onder het schoutenambacht van de stede Niedorp behoorden eveneens de dorpen 't Veld en Zijdewind. De schout Herman van der Woude was met burgemeester en schepenen van mening dat zij dit niet door de vingers konden zien. Het gevolg was dat een verboden 'paapse' samenkomst, welke in 1649 in een roomse schuilkerk te Zijdewind werd gehouden, diende te worden beëindigd. Een groot aantal gelovigen was aanwezig, waaronder de aartsbisschop van Efese Jacobus de La Torre. De komst van de schout en overige wetshandhavers was al in het preekhuis gemeld, met gevolg dat de bisschop en vele anderen reeds waren vertrokken. Zij konden dus niet op heterdaad worden betrapt. Toch zijn er nadien forse straffen uitgedeeld en werd het paapse preekhuis afgebroken. Al spoedig na dit voorval verzochten gereformeerde kerkraden van Oude en Nieuwe Niedorp alsmede die van Winkel aan Gecommitteerde Raden van Holland en Westfriesland in Hoorn een 'Gereformeerd predikhuis aan de Zijwint' te mogen bouwen. Er werd tevens op gewezen dat er regelmatig 'in 't Clooster bij Clopjes in het veld door de papisten in het openbaar samenkomsten werden gehouden.' Burgemeesteren en schout en schepenen van de stede Niedorp ondersteunden het verzoek van de gezamenlijke kerkenraden en verzochten in januari 1652 aan Gecommitteerde Raden om toestemming en subsidie voor het stichten van 'een kercke of capelle aan de Zijdwint'. Hoewel over de redenen om een gereformeerde kerk of kapel in Zijdewind te gaan bouwen niets in de archieven is gevonden, heeft het waarschijnlijk een onderliggende Historisch Niedorp, informatieblad 2011 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2011 | | pagina 4