-47- genaamt den Eenhoorn, paerdestallen, Aefjens huysken, wagenhuys met de misplaats, gemeen en onderdeel met de kinderen en erfgenamen van Louris Cornelisz Kleijenburg en Antje Harmens Schenking Waarom bleef haar naam zo lang voortleven? Ze woonde er maar zo'n jaar of acht. Omdat ze de laatste bewoonster was? Of was er soms iets opvallends aan haar? We zullen nooit weten hoe ze er precies uitzag, maar in ieder geval had ze wat over voor haar geloofsgenoten. Want in juni 1658 schonk ze haar huisje aan de diaconie van Nieuwe Niedorp en Winkel ten behoeve van de arme gereformeerde lidmaten, elk voor de helft. Niet dat ze daarin konden wonen. Want in november van dat jaar werd het huisje al verkocht aan Sijmen Arijaensz Paerdecooper, de herbergier van de Eenhoorn voor 315 gulden. En zo bleef haar naam verbonden aan de herberg. Testament van Aeffgen Dircxdochter op 28 april 1657 door Reijer van der Bijl Eigenlijk is dat nog een wonder, dat haar naam zo lang bleef voortleven, want Aefje en Sijmen Aeriaensz Roskam waren in 1657 geen dikke vrienden. Dit lees ik in haar testament dat ik onlangs onder ogen kreeg. Herbergier Snel was nog geen maand dood of zijn opvolger Roskam zorgde met zijn paardenhandel voor flinke overlast. Ier en mest voor en in de buurt van haar deur in de Kerkelaan. Ze vond bovendien dat de officier haar geld schuldig was omdat hij haar zaak niet beter had behartigd. En Roskam moest ook boete betalen! In deze akte van 28 april 1657 staat beschreven dat de diakenen ook een derde deel zullen krijgen van de boetes bovenop de opbrengst van het huisje. Mits de diakenen haar hulp zullen bieden in deze toestand. Ze herroept een testament van 18 december 1641 voor de secretaris en schepenen te Winkel gepasseerd. In plaats van een legaat van driehonderd gulden 'aen 't gemene land krijgt de diaconie van Winkel het halve huisje en de grond aan de Kerkelaan. Aangezien het voor 315 gulden werd verkocht is Winkel daar flink op achteruit gegaan. Gaan we nu anders over haar denken? Merkteken van Aeffgen Dircx dr. in testament van 28 april 1657 Historisch Niedorp, informatieblad 2011 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2011 | | pagina 47