-46- Kamertjes In de 17e eeuw, toen de herberg 'De Eenhoorn' het nog zonder rode kleur moest doen, stonden er aan de Kerkelaan drie huisjes. Twee aan elkaar en één apart erachter: het armenhuisje. De precieze plaats is moeilijk te zeggen, maar ze stonden ten zuiden van de herberg. De huisjes of kamertjes staan beschreven als het voorste kamertje met belending de herberg ten noorden en oosten en het achterste kamertje ten zuiden. De middenmuur was de scheiding tussen beide huisjes. De achterkant moest blind blijven beneden de balcken soldring'. Het armenhuisje of gemeentehuisje staat vermeld als zuidelijke belending van het achterste huisje. Beide huisjes waren begin 17e eeuw ook afwisselend eigendom van de tot nu toe oudst bekende herbergier Aeriaen Cornelisz Mannis. Aefje koopt huisje Met een prachtige hoofdletter A begint de akte waarin staat beschreven dat Aefgen Dircxdochter in 1650 het voorste huisje koopt, met 'sijn gront daert op staetbelend Cornelis Albertsz Snel, de herbergier, ten noorden en Cornelis Andriesz Sweedt's weduwe erven ten zuiden. Ze betaalt hiervoor vierhonderd gulden de XL grooten vlaems 't stuck'. Wat is hier nu zo bijzonder aan? Een bejaarde ongehuwde vrouw uit Winkel koopt een huisje. Waarom in Nieuwe Niedorp? Familieleden - blijkt later - wonen in Amsterdam. Het bijzondere zit hierin: vanaf 1682 wordt steeds haar naam genoemd. In iedere koop- of hypotheekakte van de herberg, telkens weer. Maar waarom? Eerste en laatste vermelding Aefjes huisje Zoals eerder geschreven wordt eind 1682 de zaak verkocht aan de kinderen van Sijmen Aeriaensz Roscam, Adriaen en Lijsbeth, inclusief "Aeffges huysgen', alsoo genaemt comende achter aen de plaets van den Eenhoorn, de nieuwe stal daer besuyden aen met het miserft gecomen van Jacob Pieters Boots soot beheckt beheynt is'. Hier staat het voor de eerste keer en zo gaat het maar door tot het jaar 1721. Dan wordt haar naam voor 't laatst vermeld. In 1721 wordt door Willem Hendrick van Heijningen, brouwer tot Haarlem aan de herbergier Frans Wijbrandtsz de Jong verkocht: 'de geregte helfte van de herberge Wèn? ctiv rtW'C<vk-C->' Historisch Niedorp, informatieblad 2011 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2011 | | pagina 46