-43- Alkmaar hier verschillende belangen had. En die zullen onder meer te maken hebben gehad met het opvallend brede water naast de Blockhuijsenlaan. Een water dat vlak voor een grote boerderij op een terp met een scherpe bocht naar het noorden afbuigt en dan in een veel smallere afmeting doorloopt in de richting van Haringhuizen. Er moet bij Blockhuijsen vast een brug geweest zijn in de zijdewind en misschien zelfs een schutsluis. Wellicht vlak voor het huidige beeldbepalende huis met de wonderlijke naam 'Geen overwinning zonder strijd'. Kennelijk was deze enigszins bedreigde waterdoorgang eeuwen geleden van een dermate groot belang dat er een blokhuis bij gebouwd werd. En dan hebben we het over een tijd vóór de Tachtigjarige Oorlog! Het opvallend brede water langs de Blokhuijserlaan met op korte afstand de boerderij op de terp. Daar buigt het nu veel smallere water in de richting van Haringhuizen. Gedeelten van deze vroegere vaart zijn gedempt. Het water tussen de Blockhuijsenlaan en Haringhuizen bestaat nog gedeeltelijk. Er zijn intussen wat parten gedempt. Dat verbaast ons natuurlijk niet. Het is in dat opzicht vergelijkbaar met voornoemde weteringen. Op Google Earth is de loop van deze Haringhuizer vaart nog uitstekend te volgen. Pas bij het dorp zelf wordt het lastiger. Ik hoop hier nog eens uitgebreid, en dan waarschijnlijk samen met Bernd Ooijevaar (die mij deze gegevens verstrekte) op terug te komen. Nieuwe Niedorp, 2011 Literatuur o.a.: Inform.blad nr. 9 uit 1987: voor een vergelijking van getekende dijkdoorbraken door G. Langedijk Inform.blad nr. 10 uit 1988: artikel over het ontstaan, de ontginning en bewoning van ons gebied Inform.blad nr. 17 uit 1991over de betekenis van de naam Terdiek Historisch Niedorp, informatieblad 2011 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2011 | | pagina 43