-42- De Molentocht van de Leijermolen is op dit kaartje van Dou in zijn verbrokkelde toestand toch gemakkelijk als een oorspronkelijk verlengstuk van de Herbergsloot te zien. Met een klein stippellijntje is dat door mij aangegeven. Of alle percelen met boerderijen hier correct zijn getekend is de vraag. Maar de Koetenburg, waaraan in ons vorige blad zoveel aandacht is geschonken, klopt gelukkig precies. De afvoersloot van de Oude Niedorpermolen kruist de Leijerdijk bijna nog op dezelfde wijze als in onze tijd (zie R). Daar zijn enkele percelen ingetekend, maar een eventuele voorganger van de geboorteboerderij van de heer Steen schijnt nog niet voorhanden. Verder kan aan dit verhaal nog worden toegevoegd dat onze Schulpweg (genoemd naar de vroegere schelpverharding) eigenlijk tot de Leijerdijk moet worden gerekend. Deze naam blijkt verschoven naar de voormalige provinciale weg, bij ons beter bekend als de Nieuweweg. Van de Leijerdijk kan nog worden opgemerkt dat deze oorspronkelijk zeer waarschijnlijk helemaal geen polderdijk is geweest, maar al aanwezig was voordat het land zo omstreeks 1500 geleidelijk in polders werd opgedeeld. We denken hierbij even terug aan de wetenschappelijke verklaring van de naam Terdiek. In de 14e eeuw genoemd als 'Op der Deeke', een plaats waar 'riet met aangezette ruigte' de hoofdtoon zette. Je denkt dan aan resten van waterplanten, takken en andere achter het geboortehuis van Pieter Steen rommel die in het riet op de oude kreekrug bevindt. De Oude en de Nieuwe bleven hangen. De Leijerdijk zou dan in eerste Niedorpermolen bemaalden de zogeheten Niedorperpolder. instantie zijn opgeworpen om het voortdurend en gedeeltelijk overstromen van het aanliggend Niedorper gebied tegen te gaan. Maar het dijkje zou ook, heel misschien, vanaf den beginne bedoeld kunnen zijn als een relatief droge verbinding tussen Nieuwe Niedorp en de zijdewind (die lange binnendijk die ook functioneerde als zowel dijk als weg). Blokhuizen We maken even een sprongetje naar de zijdewind ten noorden van het dorp Zijdewind ter hoogte van de zijweg naar Dirkshorn. Daar bevindt zich dat altijd intrigerende 'gehuchtje' Blokhuizen, dat zeer waarschijnlijk genoemd is naar zo'n kleine verdedigingspost die indertijd een blokhuis werd genoemd. Het lag nogal voor de hand om de functie in verband te brengen met zowel Schagen als de Tachtigjarige Oorlog. Intussen duiken er echter gegevens op die een totaal andere kijk mogelijk maken. Het blijkt dat een deel der landerijen op deze plek heeft toebehoord aan een Alkmaarse instelling: nota bene een Alkmaars vrouwenklooster. Het lijkt erop dat de stad Dit is een foto van de uitwatering van de Oude Niedorpermolen richting het kanaal. Er wordt nu nog steeds uitgewaterd, zij het door een nieuw gebouwd automatisch gemaal dat zich Historisch Niedorp, informatieblad 2011 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2011 | | pagina 42