-41- vlakbij Zijdewind (nog altijd bekend als de buurtschap De Weel) al eeuwen geleden vakkundig vlakgemaakt. Het merkwaardige van de weel in het Leijerdijkje is natuurlijk dat er kennelijk ook hier nog zo'n indrukwekkend gat kon ontstaan, dat een omlegging van het dijkje noodzakelijk bleek. Dat zou je achter de zijdewind eigenlijk niet meer verwachten. Mogelijk hebben de twee doorbraken met elkaar te maken en zijn ze direct na elkaar ontstaan. Vanaf de molen (die ik hier met een N heb gemerkt) gaat het kleine dijkje verder, op de kaart als Weghie (weggetje) aangegeven. Het lijkt alsof men met een haakse bocht eertijds gekozen heeft voor een meer directe verbinding met de Verlaterweg. Een weg die om begrijpelijke redenen naast de vaart werd aangelegd. Op de plaats van de molen vinden we nu een boerenbedrijf dat allerlei Het huis staat aan het meest oorspronkelijke restant van de Leijerdijk, \htheomse bomen in de op de kaart van Dou slechts aangegeven als 'Weghie'. De bocht leidt aan^jecjjncr heeft Het naar het dwarsstukie uitkomend op de voormalige Verlaterweg, en c nauwelijks nog zichtbare dak heel veel later op de Provincialeweg. J f van een stolpboerderij achter een woonhuis markeert de plaats van de al lang geleden gesloopte Nieuwe geheel vol laten groeien met riet. Het water vanaf de Leijermolen naar de vaart is in onze tijd volledig verdwenen (zie L). In plaats van de vaart Achter de bebouwing met een grote schuur en een nieuw woonhuis is vaag de top van een boerenstolp te zien. Op die plaats stond vroeger de Nieuwe Niedorpermolen. De oude stond vlakbij Terdiek aan de Gouwsloot. loopt hier tegenwoordig het Kanaal Alkmaar-Kolhorn. Historisch Niedorp, informatieblad 2011 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2011 | | pagina 41