Té -40- Op een 17e eeuwse kaart van Johannes Dou (1615-1682) is te zien hoe het inmiddels wat verspringende restant van de verlengde Herbergsloot gebruikt werd onder de veelzeggende naam Molentocht. Men was indertijd uiterst praktisch, dat valt niet te ontkennen. Je moet gebruik maken van aanwezige wateren voor je nieuwe graaft. Om nog iets over het kaartje te zeggen: alle hier genoemde molens waterden uit op de vaart tussen Nieuwe Niedorp en 't Verlaat. Dat gaf als mogelijkheid om het water eventueel op De Waard af te voeren dan wel op de Zuiderzee via de strijkmolens bij Lutjewinkel. Dat laatste was usance. Het Geestmerambacht was er helemaal niet op gesteld dat de Niedorperkogge zijn overtollig water zomaar op zijn boezem liet afstromen. Daar was al vaak ruzie over ontstaan. Het kaartje van Dou waar ik over beschikte was op diverse punten zó vaag dat ik een en ander met de pen maar wat verduidelijkt heb. Bovenaan vind je de Costverlorenmolen. Duidelijk zichtbaar is de uitwatering op de Rijd die hier nog het Kercke Rijtgen wordt genoemd (als bezit van de kerk). Het deel vanaf de molen tot aan de bocht is in de Ou d «Men. De kaart van Johannes Dou waarop duidelijk te zien is dat de Leijermolen gebruik maakte van de oorspronkelijke verlenging van de Herbergsloot bij de Costverlorenmolen. Anders gezegd: de noordelijke lange wetering. De stippellijntjes geven de vroegere situatie aan, ook van de Leijerdijk. Met een vraagteken bij een mogelijke verbinding tussen het Weghie en 't Niedorper Verlaat. Op zowel de tekening van Dou als die van Langedijk wordt gesuggereerd dat de Leijerdijk ooit een zinvolle verlenging vond in de Hoogzijde van Nieuwe Niedorp. Wellicht was dat echt zo bedoeld. De Hoogzijde lag al op een oude kreekrug. staande waterplas. En wellicht vlak bij het Niedorper Verlaat uitkomend (dat echter als zodanig nog niet bestond). Er ontbreken al geruime tijd onderdelen van genoemde dijk. Eerst buigt deze met de weg naar de buurtschap De Leijen in plaats van nog door te lopen naar de Nieuwe Niedorpermolen. In 1611 tekende landmeter Gerrit Dircksz Langedijk nog de verbinding, zij het in uitgebogen toestand door een doorbraak van het dijkje vanuit het lage Leijengebied. De bocht om deze weel is in de 17e eeuw geheel verloren gegaan. Van de weel, wiel of waal is ook niets meer te vinden. Die is net als bij de doorbraak vanaf De Rijd in noord westelijke richting was het meest duidelijk getekend. Daar is tegenwoordig hele maal niets van over. Dichtgegooid in diezelfde jaren zeventig bij de Grote Verkaveling. De zogeheten Leijerdijk zien we vlak bij De Rijd en langs De Koetenburg in zuidwestelijke richting lopen. Mogelijk oorspron kelijk eindigend bij de Grote Waard als indertijd nog be- jaren zeventig gedempt. De Noorder- of Nieuwesloot Historisch Niedorp, informatieblad 2011 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2011 | | pagina 40