Verandering samenstelling van bestuur Zijdewind bleef bij de tijd ij ft \0 o O f -3- Na gedurende een tiental jaren de functie van penningmeester, de laatste vier jaar gecombineerd met die van secretaris, te hebben vervuld, heeft ons bestuurslid Bert Kuiper zich wegens een moeilijk te genezen ziekte genoodzaakt gezien met deze werkzaamheden te stoppen. Wij bedanken hem hierbij hartelijk voor zijn getoonde inzet ten behoeve van onze historie. We mogen ons gelukkig prijzen een tweetal inwoners te hebben gevonden die de vacante bestuursfuncties op zich willen nemen. Dit zijn als secretaris de heer Maarten Mooij uit Winkel en als penningmeester de heer Chris Wiedijk uit Nieuwe Niedorp. door Aat Wit Reeds voor het bouwen van de kerk in 1625 een aanvang nam, was er al een uurwerk besteld bij uurwerkmaker Jacob Lammers, smid in Schermerhorn. Kerk- en gemeentebestuurders van Oude Niedorp vonden het belangrijk dat niet alleen de plaatselijke bevolking maar ook de kerkgangers konden zien hoe laat het was. De afspraak was dat het uurwerk in 1653 zou worden geleverd. Smid Lammers hield zich keurig aan de afspraak. In juli 1653, een maand voor het inwijden van de kerk, was het al geplaatst. Hoewel het een eenvoudig uurwerk betrof, bleek al spoedig dat de tijd zeer precies werd aangegeven. Ingekomen te een adres van den heer 0m dit te blijven doen moest het regelmatig worden imingonderwijzer te Zijdewind, waar- opgewonden en onderhouden. Het gemeentebestuur heer Schtchart waargenomen betrekking 0p de school de voorwaarde op te nemen dat hij tegen een jaarlijkse vergoeding van 18 deze Schager Courant 5 juli 1896 werkzaamheden diende te verrichten. In 1877 was het luidklokje dat aan de buitengevel hing in het ongerede geraakt. Voor rekening van de gemeente Oude Niedorp werd een in goede staat verkerend luidklokje van het rooms-katholieke kerkbestuur overgenomen voor de prijs van 17,50. In augustus 1915 was het torenuurwerk uit 1625 niet meer te herstellen. Er werd een nieuw uurwerk besteld bij de firma L. Spruit te Alkmaar voor een bedrag van maximaal 425 voor rekening van het gemeentebestuur. Ook dit uurwerk moest enkele keren per week worden opgewonden en tevens onderhouden. Na aankoop werd er voor deze werkzaamheden iemand aangesteld die woonde in Zijdewind tegen een jaarsalaris van 50. In 1923 was dat de heer E. van Leeuwen, met ingang van 1 januari 1940 werd dit de heer Idema die er in 1965 mee stopte. Het klokje is daarna in bruikleen afgestaan aan de Hervormde Kerk in Nieuwe Niedorp. Kort na het samenvoegen in 1970 van beide Niedorpen en Winkel tot de gemeente Niedorp is het uurwerk tijdelijk opgeslagen geweest. Historisch Niedorp, informatieblad 2011 nr. 2 in deze verzoekt in aanmerking te mo- gen komen voor de voorheen door den loste dit op door bij aanstelling van een onderwijzer van k lokopwin der aldaar. r r j

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2011 | | pagina 3