Nog wat nieuws over onze oude wateren en binnendijken -39- door Jan Keuken Als een van onze meest belangwekkende ontdekkingen wil ik de twee lange middeleeuwse weteringen noemen die in hun globale boogvorm vrijwel evenwijdig door ons gebied waren gegraven. Deze opvallende vondst is uitgebreid opgetekend in ons informatieblad van november 2010. De lijnen op de oude kaart waren op zich zeker niet onduidelijk, maar ontgingen je maar al te gemakkelijk, juist door de veelheid aan lijnen en lijntjes. Slechts enkele belangstellenden toonden hun waardering voor deze belangrijke ontdekking. Ik wil hier speciaal Henk Komen noemen (bekend als de auteur van een aantal belangwekkende historische overzichtswerken) en mijn oude leermeester Jan Beenakker. Laatstgenoemde, die een historische studie van ons beperkte gebied heeft gemaakt, was zeer verrast. Sommigen kennen zijn doctoraalscriptie dat als boek is uitgegeven onder de titel 'Van Rentersluze tot strijkmolen'. Een niet onbelangrijk deel van zijn werk zou er waarschijnlijk anders uitgezien hebben als hij deze wateren in hun oorspronkelijke hoedanigheid had opgemerkt. Een uitsnede uit de kaart van Gerrit Dircksz Langedijk. Hierop zijn duidelijk de vier molens aangegeven die uit- waterden op de vaart tussen Nieuwe Niedorp en 't Verlaat. De molensloten zijn niet getekend, met uitzondering van een deel van de Gouwsloot (maar dat zal wel toeval zijn). De oude doorbraken door de zijdewind en de Leijerdijk zijn echter bijzonder duidelijk aangegeven! De overdreven geschetste bebouwing is volledig fantasie. In mijn artikel werd op bladzijde 25 gewag gemaakt van het latere gebruik van de weteringen door een aantal Niedorper poldermolens. Zo werd de Gouwsloot onder Terdiek gebruikt door de Oude Niedorpermolen, de Herbergsloot door de Westermolen aan de Oosterweg en de Kostverlorenmolen aan de huidige Koggeweg. Hier wil ik nog een vierde aan toevoegen, namelijk de Leijermolen. Historisch Niedorp, informatieblad 2011 nr. 2 ~-r

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2011 | | pagina 39