-38- Een kofschip in de Kolhorner kerk Bij binnenkomst in de Laurenskerk van Kolhorn valt het kerkscheepje, dat op een standaard is geplaatst, ji j meteen op. Het is een model van <i„ een koopvaarder, nagebouwd naar \s 1 f de echte Kolhorner kof 'De Jonge HL. Koopman' uit 1782. Het is een li zogenaamd blokmodel, dus niet hol il van binnen, maar gemaakt van één massief blok hout. Op het boeisel van het achterschip staat; '17 De Jonge Koopman 82' In de witte baan van de rood-wit- blauwe vlag, die aan het roer is bevestigd, staat in gouden letters 'K.J. Koopman'. Koopman moet welhaast de bouwer en schenker van dit kerkscheepje geweest zijn. Op de witte baan van de vlag is nog meer geschilderd namelijk een gekruiste drietandige wiervork en een wierhaak. Om de Kolhorner vloot van veraf al te herkennen was het in de 17e en 18e eeuw gebruikelijk dat de Kolhorner schippers hun vlag, de Hollandse driekleur, hadden voorzien van een gekruiste wierhaak en wiervork, want de bevolking van dit oude zeedorp moest een groot deel van het jaar zien rond te komen van de wiervisserij, van de handel en het vervoer van dit kostbare goedje. Vooral bij de bescherming van de aarden Westfriese-zeedijk zijn duizenden scheepsladingen zeewier gebruikt. We keren nog even terug naar 'De Jonge Koopman'. Op een balk op het achterdek van stuurboord naar bakboord is in witte letters nog een andere naam te lezen 'P.A Schaap january 1854'. De kerk werd in 1854 gerestaureerd en de heer Schaap heeft toen het kerkscheepje waarschijnlijk hersteld en zijn naam er op vermeld. Interieur van de Laurenskerk Het kerkscheepje, een kofschip 'De Jonge Koopman' uit 1782, hangt hier nog achter de kerkbanken. Kofschip 'De Eendracht' onder Deense vlag Noordelijk Scheepvaartmuseum, foto W. Kerkmeijer Winkel, 2011 Historisch Niedorp, informatieblad 2011 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2011 | | pagina 38